Про помисли, які не треба чіпляти

марк аврелій

Давня християнська аскетика, що була доведена до рівня мистецтва у монахів першого тисячоліття нашої ери, дуже ретельно розбирає, як людина опиняється у полоні тривожності та пристрасті. Там є вчення про помисли та їх стадії. Детально зараз зупинятися на цьому не буду, достатньо згадати перший рівень.

Раптове виникнення помислів – це якесь враження, перший рух, будь-яка думка, будь-яке почуття, що мимоволі виникають у людській душі. Оскільки вони виникають мимо нашої волі, під впливом того, що нас оточує, – людина за них не відповідає. Проникнення помислу починається тоді, коли вона загострює на цьому свою увагу. 

Цікаво це порівняти з тим, що пише Марк Аврелій:

“Предмети, переслідуючи й уникаючи яких ти втрачаєш мир душевний, не приступають до тебе, але ти певним чином сам приступаєш до них. Нехай змовкне твоє судження про них — і вони лежать нерухомо; а тебе ніхто не побачить ні тим, хто переслідує, ні тим, хто біжить”.Звідси можна вивести перше правило спокійного стану: не вступати у взаємодію з небажаними помислами. Не давати їм увагу, перш за все. “Нехай вони лежать нерухомо”.

Насправді ми знаємо від чого втрачаємо душевний мир. Ми усвідомлюємо, які думки, емоції, рухи души приносять небажаний стан. Коли вони опановують нас, тоді починається ця гра — переслідування або уникання. Бажаний стан для стоїка — відсутність суджень про те, що може викликати неспокій. 

Є кілька причин, чому не вдається ігнорувати помисли, що призводять до небажаних рухів душі. 

Головні дві: перша — ми не завжди уважні до себе. І випадково або автоматично, компульсивно, можемо схопитися за думку, емоцію та почати з нею взаємодію. Тому важливо практикувати стоїчну уважність, спостерігати за внутрішнім світом. 

Друга причина складніша, вона призводить до небажаного “переслідування предмета”. Ми намагаємось перевіряти себе та заходити у небажаний стан добровільно, сподіваючись, що стали сильнішими та впораємося з цим. Добровільно починаємо заглиблюватися в думки, що привносять страждання. Цей шлях здається нам вірним та сильним, але воно так не працює. Як казали давні аскети: 

“Коли ти вирішив, що вже стоїш, то в цю мить починаєш падати”.

Нехай помисли “лежать нерухомо; а тебе ніхто не побачить ні тим, хто переслідує, ні тим, хто біжить”.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...