Перешкода стає шляхом

Важко писати щось позитивне про війну та випробування, що спіткали сьогодні багатьох з нас. Але кожен, хто зможе вийти з цього випробування, відбудується, відновиться, залишить добру память, повернеться, допоможе, врятує — тобто реалізує у житті чесноти, той ще буде згадувати у майбутньому ці часи з подивом. Бо іноді буде здаватися, що саме зараз було реальне життя.

Зіткнення з реальністю болюче, але воно рухає людину уперед. Багато хто з нас сьогодні опинився в цій реальності не зі свого вибору, але усвідомив, чого коштують його друзі, близькі, сусіди, слова, обіцянки, ідеї та власне він сам. Все проходить перевірку на реальність. Багато що сприймати важко, бо воно руйнує твої уявлення, але змушує зустрічати правду. А це вже крок вперед.

Чому в сприйнятті правди подальший рух? Бо ​​ви не можете дістатися з точки А в точку Б, якщо відмовляєтеся визнати, що ви в точці А!

Ця історична мить, в якій ми опинилися зробить сильнішими мільйони наших людей. Підштовхне до розвитку, бо розвиток починається з усвідомлення реальності, насамперед стосовно себе, своїх поглядів, думок та дій.

У мирний час перший крок для самовдосконалення в тому, щоб визнати, що ваше життя, яким воно є зараз, не таке, яким ви хочете його бачити. І часто буває, що якщо людина не робить цей крок свідомо, але він робиться несвідомо. І це зветься долею, яка водночас є підказкою людині для подальших кроків.

Що робити тим, хто вижив?

Вижив і в буквальному сенсі та метафорично. Якщо ви зараз більш-менш в нормальних умовах, робіть подальші кроки. Якщо ви хочете покращити якусь частину свого життя, ви повинні спочатку подивитися на неї тверезо, особливо, якщо дивитися важко. Це можуть бути стосунки, робота, оточення, звички, стиль життя — що завгодно. Вам потрібна точка А, щоб прокласти маршрут в точку В.

Психологи кажуть, що охоплюючи новий досвід, який не схожий ні на що, з чим ми стикалися раніше, ми стаємо розумнішими.

Нові ситуації переводять ваш розум у режим навчання, що дає змогу відкривати нові закономірності. Чим більше шаблонів засвоює наш розум, тим краще він передбачає і тим розумнішими ми стаємо.

Прочитайте книгу на абсолютно нову тему. Спілкуйтеся з людьми, яких ви зазвичай уникаєте. Відвідайте незнайоме місто. Розширюйтеся за рамки шаблонів, які ваш розум уже вивчив. Щоб розвиватися, ви повинні неодноразово вирішувати нові виклики та розглядати нові ідеї, щоб дати вашому розуму нове завдання.

Мужність

Щоб бути реалістом треба розвивати таку стоїчну чесноту, як мужність. Бо вона означає не тільки сміливість та хоробрість, але й вміння зазирнути вглибину себе та визнати, що треба з цим робити. Не уникати, не боятися, а робити своє.

Якщо ви досить мужні, попросіть кількох людей, які добре вас знають, дати вам чесну оцінку того, де вони бачать вас через два десятиліття. Їхні відповіді можуть вас здивувати, розчарувати або навпаки надихнути. 

Мудрість

У Райана Холідея є книга «Перешкода стає шляхом» — адаптація філософії стоїків до потреб сучасного світу.

Він пише, що мудрість полягає в тому, щоб ставитися до перешкод як можливостей. Це паливо для успіху. З будь-якої перешкоди можна отримати користь, тому що вона:

  • загартовує нас, робить сильнішими, допомагає подолати складнощі у майбутньому;
  • дає цінний досвід, вчить чомусь важливому, навіть якщо це просто смирення та готовність прийняти неминуче;
  • показує нам наші слабкості та вразливі місця;
  • закриваючи один шлях, відкриває багато інших,
  • вчить спрямовувати зусилля у правильний напрям.

Як писав Марк Аврелій: «Нашим діям можна перешкодити, але немає перешкод щодо наших планів і намірів. Розум підлаштовується і відповідно до своїх цілей перетворює перешкоду в дорогу». 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...