“Чеснота — єдине справжнє добро в житті”. Інтерв’ю Грегорі Лопесом про стоїцизм. Частина перша
У 2023 році Міжнародне братерство стоїків запропонувало нашій спільноті PSYSK можливість листування з відомими стоїками сучасності, зокрема з Грегорі Лопесом. Завдяки цьому у нас зявилась можливість поспілкуватись з Грегорі у форматі питання-відповідь. У лютому ми зібрали в телеграм-каналі понад 20 питань і протягом тижня отримали відповіді на всі з них.
Дякуємо Грегорі та публікуємо першу частину цього інтерв’ю.
Грегорі Лопес — світський буддист і стоїк. Засновник і фасилітатор нью-йоркської зустрічі стоїків. Співведучий Стоїчного табору в Нью-Йорку, директор членства Stoic Fellowship, співорганізатор Stoicon 2016 і член команди Modern Stoicism.
Сьогодні разом із командою Spark Wave проводить соціальних наукові дослідження, збирає аналізи результатів і застосовує їх для покращення соціального добробуту. Його дослідницький проєкт «Чітке мислення» був представлений в New York Times.
В Україні відомий, як співавтор книги “Нові стоїки”, яку він написав разом з Массімо Пільюччі.
Чи можна вважати стоїчну концепцію Логосу Богом?
Так. Стоїки прямо стверджували, що Логос, Бог, Зевс і провидіння — це одне й те саме.
Чи можна поєднати стоїцизм з християнством? Навіть якщо звести стоїцизм до практичних порад, все одно залишається певний конфлікт з текстами Біблії. Поняття добра і зла також дещо відрізняються.
Це складне питання, яке йде корінням у глибину століть, і я не маю на нього однозначної відповіді. У 16 столітті була спроба поєднати стоїцизм і християнство. Людиною, яка стояла на чолі цього руху, був Юст Ліпсій, а сам рух називався неостоїцизмом. Ви можете звернутися до цієї течії за порадою. Існує також книга Кевіна Воста “Ґанок і хрест”, яка може вам допомогти. Щоправда, вона англійською мовою.
Я заохочую вас дослідити, що говорили попередні письменники, і спробувати відповісти на це питання для себе!
Стоїцизм і війна: як зберігати спокій, залишатися вірним стоїчним чеснотам і не втрачати віру в краще майбутнє у важкі часи?
Вміння зберігати спокій і залишатися вірним стоїчним чеснотам йдуть пліч-о-пліч: пам’ятайте, що, на думку стоїків, страх і смуток виникають від того, що зовнішні речі цінніші за вашу чесноту. Якщо ви зосереджуєтесь на чесноті, за нею слідує спокій.
Щоб більше зосередитися на чесноті, пам’ятайте, на чому зосереджуються чесноти:
Практична мудрість: знати різницю між тим, що справді цінне (твій характер), і тим, що не таке цінне (все інше). Запитуючи себе: “Як я можу покращити свій характер за допомогою цього?” для кожної ситуації, приємної чи болючої, ви можете зосередитися на тому, як ви можете отримати користь у будь-якій ситуації, оскільки ваш характер — це те, що ви завжди носите з собою.
Справедливість: справедливе ставлення до людей. Запитайте себе, чи можете ви бути більш справедливими щодня, і якщо ви бачите, що через складні обставини ви були несправедливими, спробуйте виправитися наступного разу. Якщо ви бачите несправедливість, яку можете допомогти виправити, докладіть до цього зусиль.
Хоробрість: це, мабуть, не потребує особливих пояснень з огляду на війну, і ви, швидше за все, знаєте про хоробрість більше, ніж я!
Поміркованість: не потурати собі. Ви можете зловживати багатьма речами, не лише їжею та напоями. Ти також можеш зловживати ненависними або некорисними думками. Якщо це так, намагайтеся врівноважити їх.
Зосередившись на своєму характері, намагаючись діяти згідно з чеснотами, ви можете бути спокійнішими, а також працювати над кращим майбутнім… віра не потрібна! Коротко кажучи: зосередьтеся на тому, що залежить від вас, а решта додасться.
Чи можна за допомогою практик стоїцизму повністю позбутися негативних емоцій? (Я читав Марка Аврелія — це працює, але лише частково і тимчасово).
У стоїків з цим дещо зрозуміло. У них була концепція ідеального стоїка, який називався мудрецем. Тільки мудрець повністю позбувся всіх негативних емоцій. І стоїки стверджували, що мудреців або ніколи не існувало, або вони дуже-дуже-дуже рідкісні.
Так що, відповідаючи на ваше запитання: напевно, ні. Але це не означає, що ми не можемо вдосконалюватися.
Як стоїки сприймали Его і як вони його контролювали?
Поняття “Его” походить від Зигмунда Фройда. У стоїків не було поняття, схожого на Его, тому вони не говорили про те, як його контролювати.
Дехто намагався прирівняти стоїчну концепцію егемонікона (“керуючого початку”) до Его, але я не згоден з таким ототожненням. Фрейдистська психологія і стоїчна психологія дві різні, досить несумісні теорії.
У стоїцизмі неможливо контролювати егемонікон, тому що ти сам є своїм егемоніконом, стоїки вважали, що ти маєш свободу волі. Тому всі твої свідомі дії є природним результатом егемонікону.
Але якщо під “его” ви маєте на увазі просто самозакоханість, хвалькуватість чи пихатість, то стоїки мали багато вправ, щоб впоратися з цим. Від навмисного утримання від розмов про себе до навмисного осоромлення.
У стоїцизмі поняття дихотомії контролю є чи не найважливішим серед інших концепцій цієї філософії. Це відправна точка вашої книги-практикуму “Нові стоїки”. Але коли виникає стресова ситуація, розуміння того, що в моїй владі, а що ні, недостатньо для того, щоб заспокоїтися. Як я можу почати розвивати це відпускання речей, які я не контролюю? На мою думку, це можна зробити через раціональну дискусію з самим собою, використовуючи техніку КПТ. Що ще, на вашу думку, можна зробити, щоб отримати справжнє полегшення від усвідомлення того, що ви не контролюєте ситуацію?
Епіктет чітко діагностує, чому люди не заспокоюються в стресових ситуаціях: тому що в глибині душі вони вірять, що або витримають те, що вважають поганим, або втратять те, що вважають хорошим. Але стоїцизм стверджує, що єдина хороша річ — це чеснота, а єдина погана річ — це порок. Ніхто і ніяка ситуація не може забрати у вас чесноти чи зробити вас злими: це завжди залежить від вас самих.
Тому будь-яка практика, яка допомагає переконати вас в глибині душі, що чеснота — це єдине справжнє добро в житті, може допомогти.
Однак я не знаю, яка конкретна практика може допомогти вам отримати справжнє полегшення. Одне з головних припущень нашої з Массімо книги полягає в тому, що не кожна вправа буде працювати однаково добре для всіх; ось чому ми даємо вам купу різних вправ, щоб спробувати зібрати найкращі з них, які працюють саме для вас, зокрема, в додатку. Я пропоную перейти до додатку і спробувати вправи, які є в “Дисципліні бажання” в розділі “Відраза”, спробувати декілька і побачити, що працює найкраще для вас!
Яка стоїчна порада буде корисною для людей, які народили дитину, особливо для жінок, які борються з післяпологовою депресією без медикаментів?
Я зазвичай не даю порад щодо конкретних ситуацій, оскільки кожна ситуація є індивідуальною.
Однак, щодо депресії взагалі, стоїчна порада є трохи більш зрозумілою. Стоїцизм найкраще працює, коли його практикують в ті часи, коли справи йдуть добре, щоб підготуватися до важчих часів. Але стоїки ще до Хрісіппа рекомендували не практикувати стоїцизм, коли депресія охопила вас, а робити все, що допомагає впоратися з депресією. Коли вам стане краще, ви можете практикувати стоїцизм, щоб підготуватися до важчих часів.
У сучасному світі це означає робити все, що може допомогти при післяпологовій депресії. Це означає спробувати те, що працює в цілому, і знайти те, що працює для вас. Медикаменти допомагають при післяпологовій депресії, але терапія, орієнтована на депресію, з кваліфікованим терапевтом також може бути дуже ефективною. Фізичні вправи та масаж також мають певні переваги.
Тож поки що не хвилюйтеся про стоїцизм. Подбайте про себе, а до стоїцизму поверніться, коли депресія пройде!
Які 3, 5 чи 10 положень сучасного стоїцизму можуть стати основою, заповідями? Щоб ви могли нагадувати собі про них щодня і відчувати себе впевнено?
Мати фрази, щоб їх постійно собі повторювати — дуже важлива стоїчна практика. Я думаю, що найкраще для вас придумати власні, тоді у вас з’являться свої особливі фрази, які працюють саме для вас.
Моя улюблена фраза, яку я кажу собі: “Як я можу загартувати свій характер на цьому?”. Це не твердження, а питання, яке спонукає мене думати про те, як я можу покращити свій характер, незалежно від того, чи відбувається щось щасливе чи нещасливе. Я пропоную вам придумати свою власну фразу, яка фокусується на одному з головних принципів стоїків. Ось 5, які мені спадають на думку:
- Ніхто не робить зла навмисно; всі намагаються робити добро, але часто не знають, що таке добро!
- Чеснота — це єдине добро.
- Перш за все, будь доброю людиною (що означає використовувати розум і діяти на благо всіх, коли це можливо).
- Все, що відбувається у світі, і більша частина того, що відбувається у вашій голові, не залежить від вас: від вас залежать лише ваші цілі, навмисні думки і погляди, а також те, що ви хочете фізично зробити.
- Всесвіт зробить те, що зробить, незалежно від того, хочете ви цього чи ні.
Публікація другої частини буде незабаром, слідкуйте за оновленнями на сайті в нашому телеграм-каналі.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!