Стоїчна вправа “Дихотомія контролю”

еверест

Чим більше ми зосереджуємось на речах, які ми не можемо контролювати, тим менше у нас контролю, — казав Епіктет. Дійсно, це лише посилює нашу тривогу, оскільки змушує нас зациклюватися на відсутності свободи волі в певній ситуації.

Сьогодні пропоную вам вправу, яку можна виконувати постійно. Згодом, повторення цієї вправи стане звичкою або навіть частиною характеру, і ви вже не будете хвилюватися про все (якщо, звісно, у вас є така проблема).

Щоб виконати цю вправу, просто окресліть, що вас турбує, і чи контролюєте ви це. Що не контролюєте — відпустить.

Ви не можете піти на роботу через повітряні тривоги? Це не в ваших руках, відпустіть це.

У вас багато роботи і ви не можете тренуватися 5 разів на тиждень в спортзалі? Відпустить. Трохи згодом повернетесь у звичний режим.

Вашому керівнику не подобається ваша особистість? Це теж не в ваших руках, відпустіть. Якщо це заважає роботі — знайдіть нову.

Завжди є розв’язання проблеми, але спочатку треба зробити цей перший крок — зупинити хвилювання через те, що не в зоні вашого контролю.

Коли ми розуміємо, що ми дійсно можемо контролювати, і відпускаємо «зовнішнє» (речі, які не піддаються нашому контролю), ми можемо зосередити енергію на речах, на які ми можемо впливати. Чим більше ми вкладаємо свого часу в речі, на які дійсно можемо вплинути, тим менше тривожності ми відчуваємо. Бо ми тоді даємо простір для дії, а не для роздумів. Для реальності, а не уяви.

Що допоможе?

Ви можете виконати цю вправу в щоденнику, просто записавши, що вас турбує. Після того, як ви запишете, що вас турбує, створіть дві колонки.

Одна колонка для тих речей, про які ви хвилюєтеся, і які ви можете контролювати, а інша колонка – речі, які ви не можете контролювати.

Зробивши це, ви зможете скласти план дій, щоб вирішити речі, які ви можете контролювати, і позбутися турбот про те, що ви не контролюєте.

Будете непохитними, як та скеля на фото.

 

 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...