Дихотомія контролю та доля людини

Одна з головних ідей стоїчній етиці — це дихотомія контролю. Це розуміння того, що ми практично нічого не контролюємо у житті окрім нашого ставлення до цього, а тому певні речі є байдужими, і ми не повинні хвилюватися за них. 

сенека

Основну ідею цього принципу можна озвучити відомим висловлюванням, яке є навіть у вигляді молитви: людині треба мати душевний спокій, щоб прийняти те, чого вона змінити не може, мужності — змінити можливе і мудрості, щоб завжди відрізняти одне від іншого. 

Всі речі стоїки ділять на благо, зло, байдужість (адіафора). Благо — це чесноти. Зло — протилежні їм якості. Байдуже — все інше, оскільки воно ніяк не впливає на досягнення щастя та не в зоні нашого впливу. Це — життя і смерть, слава і безслав’я, страждання та задоволення, багатство та бідність, хвороба та здоров’я. 

Але байдуже може бути «переважно байдужим» — те, що все ж таки покращує наше життя і “непереважно байдужим” — бідність, біль, хвороба та інші страждання. Але все ж таке — все це стоїки відносять до категорії «байдужого», а тому приймають спокійно все, що відбувається в цих сферах.

Яка ж психологічна установка дозволяє все це приймати? Мені здається, це ідея логосу, розумному устрою всесвіту, завдяки чому всі світові події наперед встановлені та пов’язані між собою. І зовнішня свобода людини полягає в тому, співпрацює вона з долею чи противиться їй. Як писав Сенека: «Хто згоден, того доля веде, хто не згоден, того вона тягне».

Це дуже схоже на християнську ідею «промислу Божого» та відповідного прийняття всього з вірою, що все буде згідно с Божою волею, а тому добре.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...