Як подолати страх за допомогою негативної візуалізації
Людина у сучасному та цивілізованому світі зазвичай народжується з вирішеними базовими потребами. Якщо все гаразд, то у неї є їжа, вода, безпека, дах над головою, тепло в оселі.
По суті базові рівні піраміди Маслоу “закриті”.
Наші попередники подбали про те, щоб ми зараз фокусувались не на виживанні, а переходили зразу до соціальних потреб.
Але цивілізація розвивається швидше, ніж наші інстинкти, тому ми все ще носимо в себе певні автоматичні програми, пов’язані з уявною небезпекою та відповідною реакцією на неї.
Стоїки вважали, що доля людини — жити згідно з власною розумною природою, використовувати раціональність. Тому ми маємо здатність “перепрограмувати” такі автоматичні програми, шляхом певних вправ та способу життя.
Чого ми боїмось?
Людині, щоб досягти власної мети або розкрити потенціал, часто не вистачає мужності або сміливості, яка є однією з відомих чотирьох стоїчних чеснот.
Найцікавіше, що багато страхів є уявними та стосуються уявних ситуацій. А реальна небезпека ігнорується.
Людина може керувати машиною у нетверезому стані або читаючі повідомлення на телефоні. Це значно небезпечніше, ніж почати бізнес, викласти відео або власну творчість в інтернет, провести важливу розмову або виступити публічно.
Ці дії, які ведуть до розкриття потенціалу та є перспективними для нашого успіху вимальовують в нашій уяві щось страшне, зі складними емоціями. Людину іноді навіть думки про це лякають.
Наш найпотужніший інстинкт виживання хоче зупинити нас у досягненні нашої кінцевої мети. Тому що це працює програма передбачення потенційних негараздів. А для нашого мозку не дуже важливо, звідки йде загроза: ззовні чи з середини нас.
Думати не страшно
Але саме з роздумів про ці дії й починається знищення уявних страхів. Я пропоную пробувати стоїчний метод “негативної візуалізації”. Але трохи удосконалити його.
Оберіть дію, яка вам потрібна. Якщо ви не можете зробити її, бо вас лякають умовні наслідки, випишіть всі негативні та позитивні. Оцінить їх від 1 до 10, де 1 — це ніяк не вплине на моє життя, а 10 — вплине довгостроково.
Зазвичай виходить так, що те, що вас лякає буде на рівні до 5. А потенційні результати від спроби — 7–8.
Тобто, як казали в старину “овчинка коштує вичинки”.
Сенс саме негативної візуалізації тут в тому, що ви уявляєте найгірші сценарії.
Наприклад, вам треба виступити публічно.
Можливі негативні наслідки:
- Ви не впораєтесь і будете мати смішний (нещасний, переляканий…) вигляд.
Можливі позитивні наслідки:
- Вас запам’ятають, як експерта.
- У вас куплять книжку.
Кожен напише свої. Але оцінить їх потім і ви побачите, що Епіктет мав рацію, коли казав: «Людей мучать не речі, а уявлення про них».
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!