Як прокидатися як стоїк?

ранок стоїка

Ранок — це час, що може визначити як пройде наш день. Джек Дорсі, генеральний директор Square і засновник Twit­ter, щоранку медитує, а потім пробігає шість миль. Джефф Безос відмовляється приймати ранкові зустрічі, вважаючи за краще здоровий сніданок зі своєю родиною. О 6:45 ранку екс-президент США Барак Обама обов’язково тренується. Опра Уїнфрі 20 хвилин медитує. Бенджамін Франклін розмірковував над питанням: «Що хорошого я зроблю сьогодні?»

Про що всі ці приклади? Про певні ранкові ритуали. Про постійні дії, що ведуть нас через решту дня. Стоїки також використовували такий підхід.

Подяка

У «Роздумах» Марк Аврелій пише:

«Коли ви встаєте вранці, подумайте про те, який це дорогоцінний привілей — бути живим: дихати, думати, радіти, любити».

Зараз, коли йде війна і ми щодня чуємо про смерть, ці слова набувають більшого значення. Вони апелюють до відомого стоїчного принципу Memen­to Mori (Пам’ять про смертність). Лише тоді, коли ми завжди пам’ятаємо про наш кінець, ми починаємо цінувати кожну хвилину життя.

Так, це доволі незвична практика у нашу епоху упоювання себе позитивом, але ми бачимо зараз, що такий підхід, можливо, більш чесний і сильний. Що він не породжує ілюзорних уявлень, але спонукає думати та цінувати те що є.

Але зранку можна подякувати Богу і всесвіту за можливість бути живим: дихати, думати, радіти, любити.

Не витрачати час

“На світанку, коли вам важко вставати з ліжка, скажіть собі: «Я повинен іти на роботу – як будь-яка інша людина. На що мені скаржитися, якщо я збираюся робити те, заради чого був народжений — те, заради чого мене принесли в цей світ? Невже я був створений, щоб закутатися в ковдру і зігрітися?» — Писав Марк Аврелій.

І знов ми повертаємось до необхідності реалізовувати в себе природу людини. Марк Аврелій, як володар імперії, точно мав більше можливостей ніж ми, щоб ніжитися у ліжку та витрачати дорогоцінний час життя. Але він вчить діяти.

Марк пише: «Хіба ви не бачите, як рослини, птахи, мурахи, павуки та бджоли виконують свої індивідуальні завдання, наводять у світі порядок, як тільки можуть? І ти не хочеш виконувати свою роботу як людина?» Стоїки завжди намагаються жити відповідно до природи. А наша людська природа полягає в тому, щоб виконувати свій обов’язок — працювати, діяти. І відповідність життя цьому принципу принесе справжнє задоволення, хоча на момент прийняття рішення вибратися із під ковдри нам буде здаватися, що це важко і не має сенсу.

Але все навкруги працює і служить, сонце, бджоли, трави, а ми не можемо вибратися із під ковдри.

Візуалізація дня

“Починай кожен день з того, що говори собі: «Сьогодні я зустрінуся з протидією, невдячністю, зухвалістю, злістю і самолюбством — і всі вони будуть викликані невіглаством кривдників, їх невмінням відрізняти добро від зла».

Ці слова зі щоденника Марка Аврелія — частина практики, що називається “негативна візуалізація”. Але у контексті статті “як прокидатися як стоїк” мова йде про те, щоб належним чином бути готовим до всього, що принесе день — і до доброго, і до поганого. Це не зовсім планування, це більш про емоційну готовність зустріти всі виклики.

Воля

І звичайно, стоїки не були б стоїками, якби в їх арсеналі не знайшлося б місця для практик, пов’язаних із тренуванням витримки. Мова йде про певні виклики, які ми можемо кинути собі. Так, наприклад, деякі сучасні послідовники стоїцизму закликають приймати холодний душ. І корисно, і загартовує дух. 

Ми можемо обрати свої власні ранкові практики (молитва, медитація, тренування, пробіжка, роздуми), головне, щоб вони постійно супроводжували наш ранок, робили його змістовним та усвідомленим.


Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK на Patre­on! Патрони отримують додаткові знання та контент.

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

Вас може зацікавити...