Як прокидатися як стоїк?

ранок стоїка

Ранок — це час, що може визначити як пройде наш день. Джек Дорсі, генеральний директор Square і засновник Twit­ter, щоранку медитує, а потім пробігає шість миль. Джефф Безос відмовляється приймати ранкові зустрічі, вважаючи за краще здоровий сніданок зі своєю родиною. О 6:45 ранку екс-президент США Барак Обама обов’язково тренується. Опра Уїнфрі 20 хвилин медитує. Бенджамін Франклін розмірковував над питанням: «Що хорошого я зроблю сьогодні?»

Про що всі ці приклади? Про певні ранкові ритуали. Про постійні дії, що ведуть нас через решту дня. Стоїки також використовували такий підхід.

Подяка

У «Роздумах» Марк Аврелій пише:

«Коли ви встаєте вранці, подумайте про те, який це дорогоцінний привілей — бути живим: дихати, думати, радіти, любити».

Зараз, коли йде війна і ми щодня чуємо про смерть, ці слова набувають більшого значення. Вони апелюють до відомого стоїчного принципу Memen­to Mori (Пам’ять про смертність). Лише тоді, коли ми завжди пам’ятаємо про наш кінець, ми починаємо цінувати кожну хвилину життя.

Так, це доволі незвична практика у нашу епоху упоювання себе позитивом, але ми бачимо зараз, що такий підхід, можливо, більш чесний і сильний. Що він не породжує ілюзорних уявлень, але спонукає думати та цінувати те що є.

Але зранку можна подякувати Богу і всесвіту за можливість бути живим: дихати, думати, радіти, любити.

Не витрачати час

“На світанку, коли вам важко вставати з ліжка, скажіть собі: «Я повинен іти на роботу – як будь-яка інша людина. На що мені скаржитися, якщо я збираюся робити те, заради чого був народжений — те, заради чого мене принесли в цей світ? Невже я був створений, щоб закутатися в ковдру і зігрітися?» — Писав Марк Аврелій.

І знов ми повертаємось до необхідності реалізовувати в себе природу людини. Марк Аврелій, як володар імперії, точно мав більше можливостей ніж ми, щоб ніжитися у ліжку та витрачати дорогоцінний час життя. Але він вчить діяти.

Марк пише: «Хіба ви не бачите, як рослини, птахи, мурахи, павуки та бджоли виконують свої індивідуальні завдання, наводять у світі порядок, як тільки можуть? І ти не хочеш виконувати свою роботу як людина?» Стоїки завжди намагаються жити відповідно до природи. А наша людська природа полягає в тому, щоб виконувати свій обов’язок — працювати, діяти. І відповідність життя цьому принципу принесе справжнє задоволення, хоча на момент прийняття рішення вибратися із під ковдри нам буде здаватися, що це важко і не має сенсу.

Але все навкруги працює і служить, сонце, бджоли, трави, а ми не можемо вибратися із під ковдри.

Візуалізація дня

“Починай кожен день з того, що говори собі: «Сьогодні я зустрінуся з протидією, невдячністю, зухвалістю, злістю і самолюбством — і всі вони будуть викликані невіглаством кривдників, їх невмінням відрізняти добро від зла».

Ці слова зі щоденника Марка Аврелія — частина практики, що називається “негативна візуалізація”. Але у контексті статті “як прокидатися як стоїк” мова йде про те, щоб належним чином бути готовим до всього, що принесе день — і до доброго, і до поганого. Це не зовсім планування, це більш про емоційну готовність зустріти всі виклики.

Воля

І звичайно, стоїки не були б стоїками, якби в їх арсеналі не знайшлося б місця для практик, пов’язаних із тренуванням витримки. Мова йде про певні виклики, які ми можемо кинути собі. Так, наприклад, деякі сучасні послідовники стоїцизму закликають приймати холодний душ. І корисно, і загартовує дух. 

Ми можемо обрати свої власні ранкові практики (молитва, медитація, тренування, пробіжка, роздуми), головне, щоб вони постійно супроводжували наш ранок, робили його змістовним та усвідомленим.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...