Premeditatio Malorum: стоїчна техніка, щоб впоратись з ударами долі

Premeditatio Malorum

Pre­med­i­ta­tio Mal­o­rum або “негативна візуалізація” — потужна медитативна техніка, яку пропонує сучасний стоїцизм. Про неї багато писав Сенека, коли розмірковував про різні речі, особливо про багатство. Варто зазначити, що Сенека був далеко не бідною людиною у свої часи та періодично підіймав цю тему.

Що таке доля?

Але перш ніж розглядати Pre­med­i­ta­tio Mal­o­rum, треба трохи зануритись у розуміння “долі” у стоїків. 

Люди по-різному сприймають це поняття. Для когось доля — це випадковий збіг обставин, нічим не пов’язаний. Для інших — це причинно-наслідкові зв’язки, карма та інше. Треті скажуть, що долі не існує, а є воля Божа. Тобто різні люди мають певні первісні установки щодо такого важливого поняття. Або не мають.

Стоїки вірили у розумний порядок всесвіту. Що існує Логос — активна форма розуму, космічний закон, який пронизує всесвіт і керує ним. Мета стоїка — зрозуміти Логос та діяти не всупереч йому, а в унісон.

На думку стоїків, всесвіт вочевидь не обертається навколо однієї людини, а є налагодженим механізмом для розвитку всього. Тому доля конкретної людини — це одна з деталей цього механізму. 

Це не означає, що треба “скласти лапки” та чекати поганого. Інвестор та письменник Джеймс Алтачер порівнює це з грою в карти. “Кожні кілька секунд нам усім роздають нові карти. Ви граєте в отриманій роздачі, а не скиглите про це”, — пише він.

Як писав Сенека:

«Я шукаю найкращого і готовий до протилежного».

Усвідомлюючи справжню природу реальності, стоїки вважали, що багато подій для нас є неприємними та неминучими. Вони знали, що біда, різні негаразди та смерть є невід’ємною частиною життя і рано чи пізно вражають кожного. На відміну від багатьох людей стоїки не заперечують невідворотнє, не живуть так, наче ніколи не помруть або наче нічого поганого з ними не станеться, а чесно дивляться правді в очі.

«Долею не керують ніякі молитви, її не схиляють ні жалість, ні прихильність. Вона взяла незворотний курс і йде вперед згідно з планом”, — пише Сенека. 

Стоїки прийшли до висновку, що нещастя — це лише видиме зло. Насправді вони не є ні добрими, ні злими. Це просто «нейтральні» події, які ми можемо використовувати для перевірки себе, практики та подальшого розвитку нашої чесноти.

Premeditatio Malorum

Ця практика виходить з простого розуміння. Якщо битва невідворотна, треба готуватись до неї.

Мета практики — підвищити наш рівень усвідомлення. Як пояснює Сенека у своїх працях, те, що зазвичай робить нас крихкими й нездатними ефективно реагувати на життєві негаразди, — це не брак сили, а брак усвідомлення.

Ми просто не готові визнавати негативні перспективи, біжимо та ховаємось від них, а коли вони нас настигають, то застають зненацька. Звичайно, ми тоді психологічно не готові їх прийняти.

Через практику негативної візуалізації ми можемо навчитися емоційно не реагувати на нещастя. Внутрішньо переживши певний досвід, ми більш готові до нього в реальності.

Як практикувати Premeditatio Malorum?

Pre­med­i­ta­tio Mal­o­rum — це різновид розумної медитації, який полягає в щоденному нагадуванні собі про потенційні нещастя, з якими доля може зіткнути нас в майбутньому. 

Події, які ми називаємо “нещастям” можуть бути малоймовірні або з великою ймовірністю та неминучі. 

Все, що нам потрібно зробити, це звернути увагу на нещастя, які зазвичай зачіпають інших людей. 

Сенека пише, що нещастя найбільше вражають тих, хто не передбачив їхнього приходу заздалегідь. Зверніть увагу на важливий нюанс: нещастя не приходять частіше, а саме вражають найбільше тих, хто до них не готовий. Приходять вони до всіх однаково, але не всіх однаково вражають. Тому з Pre­med­i­ta­tio Mal­o­rum ми вирішуємо не “проблему нещастя”, а “проблему сприйняття”.

З подіями, що мають певний ступінь ймовірності (хвороби, втрати близьких, майна та інше) можна працювати так: усвідомте їх, усвідомте також, що ця біда може вразити вас у будь-який момент. І, нарешті, знайдіть та розвивайте внутрішні ресурси (стійкість, самоконтроль, мужність, прийняття), які можуть дати вам змогу справлятися з труднощами.

Memento Mori

Неминуче нещастя зводиться до смерті. І роздуми над власною смертністю — це окремий тип Pre­med­i­ta­tio Mal­o­rum, відомий як Memen­to Mori.

Подолання страху смерті може стати перемогою над багатьма іншими страхами та тривогами. Цей страх — один з базових у людини та є часто причиною різних психологічних проблем.

Уникати думок про смерть означає допустити можливість йти проти своєї долі, проти природи. Всі релігії намагаються розв’язувати цю проблему у свій спосіб. Наприклад, християни вірять у Воскресіння, перемогу над смертю й там теж є схожа техніка “смертна пам’ять”. Стоїк може бути віруючою людиною або атеїстом, але у будь-якому випадку, намагається не йти проти природи навіть подумки.

Розглядаючи смерть, ми приходимо до думки, що це не «зло», а просто необхідне природне явище.

Готовність до повсякдення

«На світанні сам себе попереджуй: «Нині мені трапиться метушливий, невдячний, зухвалий, хитрий, заздрісний, нетовариський». Все це сталося їм через незнання того, де добро, а де зло», — пише Марк Аврелій у “Роздумах”.

Кожен день ми маємо певні виклики, перешкоди, неприємності. Виступ перед аудиторією, складні перемовини, неприємна розмова — багато життєвих ситуацій, до яких теж можна підготуватись заздалегідь, послабити їх емоційну напругу, розмірковуючи про них. 

Декілька рекомендацій

  • Ви можете уявляти собі ситуації, а можете описувати їх у щоденнику — різниці немає.
  • Не захоплюйтесь візуалізаціями страждань, не виконуйте цю вправу надто довго. Краще робити її кожен день коротко та усвідомлено, ніж “заходити” у віртуальні страждання.
  • Не забувайте, що мета не відчувати себе жертвою, а створити простір між подією та емоцією. В цьому просторі нехай буде ваш розум, спокійно спостерігаючий за тим, що відбувається у вашій уяви.
  • При цьому треба саме відчути, прожити ситуацію від початку до кінця, тільки тоді буде якийсь сенс від цього, навіть якщо це дуже неприємні емоції, їх треба відчувати. Це вправа, медитація, а не звичайне фантазування про погані сценарії з емоційною дистанцією від них. 
  • Практикуючи Memen­to Mori, не забувайте, що ви уявляєте нейтральний природний перебіг подій, а не зло.
  • Якщо ви відчуваєте розпач, страх, страждання — припиніть. Не існує таких практик, які підходять всім однаково. Можливо, для того, щоб розібратися, що вас лякає, є сенс звернутися до психолога.

🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...