Стоїчна вправа “Погляд зверху”

погляд зверху

“Погляд зверху” — одна з відомих стоїчних вправ. При тому, що вона здається простою, її сенс присутній також у багатьох релігіях, що наводить на думку, що якщо зробити її частиною життя, то результат буде, як то кажуть, перевірений сторіччями.

У цій вправі практик намагається розглянути своє місце і події у космосі відсторонено, так би мовити, з гори. Ця вправа є в моєму боті стоїчних вправ. Це можна назвати своєрідною медитацією.

Є дві причини для цієї вправи: щоб правильно сприймати світ і виховувати спокій. Розміщуючи події в контексті цілого космосу, а не в просторі, де вони важливі (або здаються такими) в цю хвилину, стоїки вірять, що вони будуть менше засмучувати або збуджувати їх.

Також ця вправа спонукає практикуючого відмовитися від егоцентричної точки зору та прийняти ширшу перспективу.

Стоїк повинен навчитися сприймати перспективу Логосу (стоїки-теїсти його бачать як Бога, стоїки-атеїсти — як принцип). З цієї точки зору кожна людина по суті така ж, як і все людство, і жоден атом у Всесвіті не є більш чи менш значущим, ніж будь-який інший, але всі вони є рухомими частинами цілого. 

Ця вправа посилює одне з основних переконань стоїчної думки, що люди здатні використовувати силу Розуму, щоб узгодити свої думки з реальністю Логосу. Це основа людської природи. Це дає душевний спокій. У цьому вимірі ніщо не викликає пристрасті, страху чи тривоги. Натомість стоїк розглядатиме кожну подію чи об’єкт так, як він пов’язаний з усіма іншими подіями та об’єктами. Все просто є таким, яким воно повинно бути. 

Буддистська віра в те, що страждання спричинені незнанням (і, як наслідок, прихильністю/огидою до подій), але їх можна (частково) полегшити за допомогою правильного розуміння, правильної думки, правильної уважності та правильної концентрації — це та ж сама думка.

Ісусова молитва в Гефсманії: “не як Я хочу, а як Ти” — це також одкровення про те, що навіть наше життя може бути задіяно у складних процесах розгортання всесвіту та історії та прийняття цього.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...