Стоїцизм і християнство

Стоїцизм не є релігією, але має багато спільного і з буддизмом, і з християнством.

Певні етичні ідеї християнства настільки схожі на стоїчні, що це породило легенду про листування апостола Павла і Сенеки. Навіть збереглася апокрифічна збірка листів. Але вчені вважають, що вони, ймовірно, були складені в третьому столітті нашої ери або, можливо, на початку четвертого.

Але сама поява таких листів свідчить про те, що ще тоді певні автори бачили спорідненість етичних вчень стоїків та християн.

Християнський автор ІІ століття Тертулліан називав Сенеку saepe nos­ter («часто наш»). Через століття святий Ієронім казав, що Сенека був «нашим» у своїй праці «Про славетних людей». А святий Августин посилається на уривки з Сенеки в “Граді Божому”.

сенека християнство

Платон, Сенека та Арістотель. Ілюстрація з середньовічного рукопису

Є спільна ідея про загальні аспекти людського досвіду, які називаються пристрастями або чеснотами та їх загальне смислове наповнення.

Також найбільш відома стоїчна ідея memen­to mori (смертна пам’ять) є також у християнській традиції, причому ще з часів Старого заповіту: «У всьому, що ви робите, пам’ятайте свої останні дні, і ви ніколи не згрішіть» (Сіраха 7:36).

За п’ятсот років до народження Ісуса, Геракліт, грецький філософ, використав logos (слово), щоб пояснити те, що він бачив як універсальну силу розуму, яка керує всім. Він сказав, що все відбувається згідно з Логосом. Ця віра стала основою стоїцизму. Грекомовні євреї почали розглядати Логос як силу, послану Богом. У Євангелії від Івана Ісус згадується як Слово, і Слово стало тілом і перебувало серед нас; він є рушійною силою, посланою Богом.

Хоча стоїцизм не є релігією, у своїй фізиці стоїцизм і християнство служать волі Логосу/Бога. Вони вчать, що ми можемо звільнитися від страху і тривоги, підкоряючись цій волі.

І хоча є і певні відмінності в цих вченнях, мені здається, що краще звертати увагу на те, що християнин може взяти зі стоїцизму, а стоїк у християнстві.

У майбутньому курсі “Школа сучасного стоїцизму” я планую зробити окрему лекцію про це.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...