Що таке стоїцизм?

що таке стоїцизм

Стислий огляд, для того хто тільки зацікавився стоїцизмом або хоче нагадати собі основні положення. 

Стоїцизм — це філософська школа, яка з’явилася в Греції приблизно за три століття до нашої ери. Вона була заснована Зеноном Кітійським і названа на честь місця, де збирались її прихильники — Стоя (це була галерея з відкритою колонадою).

Цю філософію вважають моральною або етичною філософією, оскільки вона говорить про людську поведінку, що спонукає нас ставити під сумнів те, що ми робимо, задавати собі питання — чому ми це робимо?

Стоїцизм знову з’явився в Римі в перехідний період від республіки до імперії. І просіяв іменами Сенеки, Епіктета, Марка Аврелія та Музонія Руфа. На жаль багато праць інших стоїків не дійшли до нас.

Зазвичай в історії стоїцизм переживав ренесанс, коли людство опинялось в “темних часах”, як і зараз.

Стоїцизм — це практична філософія, як спонукає до дії, саморозвитку, зміни мислення на більш раціональне. Він має два головні принципи.

Насправді принципів більше, але якось треба виділити головне. Можливо я доповню цю статтю згодом, але краще слідкуйте за оновленнями цього сайту, щоб збільшувати розуміння стоїцизму.

Логос — всесвітом керує справедливий закон

Космос — це порядок, організація хаосу. Стоїки вважають, що існує закон, який організовує всесвіт і все в ньому. Якщо ми робимо висновок, що Всесвіт є впорядкованим хаосом, тоді приймаємо, що Всесвітом має керувати закон, який є справедливим і чесним.

Все, що відбувається має початок у законі

Цей принцип поділяє обставини на ті, які ми контролюємо, і інші, яких ми не контролюємо. Те, що ми не можемо контролювати, відбувається тому, що це призначено згідно із законом, для нашого власного зростання та блага.

Навіть якщо це не зрозуміло зараз, зрештою воно служить великій меті, яку наш обмежений розум може не сприйняти. Іноді ми бачимо в історичній перспективі, як події дивним чином складалися в ідеальний пазл. Але на той час, люди не бачили та не знали повного візерунка.

Тому ця філософія вимагає прийняття долі (Amor Fati), свого роду позитивного прийняття, що означає прийняття того, що ви не можете змінити, але постійно прагнете змінити те, що можете. Друга частина фрази — дуже важлива, оскільки кожен на своєму місці повинен діяти мудро, мужньо, справедливо та помірковано та все, що в його силах. Бо так він реалізує космічний закон, частиною якого є сам і наступний принцип.

Жити згідно з природою

Головне для стоїка — жити, згідно з природою (мається на увазі природа людини). Природа людини характеризується потужним розумом — це те, що відрізняє нас від тварин. Це привілей для людини, бо розум — це розуміння процесів природи — логосу, притаманного всім речам. Реалізовувати розум і чесноти — це жити в гармонії з порядком Всесвіту.

Це, своєю чергою, приносить відчуття свободи від страждань – що дозволяє жити щасливим життям (апатія).

Стоїцизм вчить нас, що ми — не наші думки та емоції, ми є розумом, який вирішує, як ми з ними справляємося. Тому чим розумнішими ми є, тим менше нас хитають проблеми та нещастя і тим вільнішими ми стаємо.

Для розвитку стоїчного мислення потрібні спеціальні вправи, розвиток специфічної стоїчної уважності до внутрішнього світу, споглядання за емоціями та думками. Сучасні стоїки розглядають стоїчне мислення, як своєрідну ментальну програму.


Недостатньо інформації для відповіді на питання “що таке стоїцизм?” Тоді завантажте та прочитайте невеличку та безкоштовну книжку. Підпишіться на мій канал. Та подивіться відео.


Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK та автора.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом 6 тижнів.

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

Вас може зацікавити...