Сила байдужості

байдужість

«Навчіться бути байдужим до того, що не має значення» — Марк Аврелій.

Як просто це звучить і як складно це втілити в життя! Але ця думка є ключем до повсякденного спокою та відповідної душевної “енергонезалежності”.

Заклик бути байдужим може сприйматися, як щось негативне, як бути пасивним, безпорадним та, навіть, холодним. Хоча мова тут про інше.

У вченні стоїцизму є добро, зло і байдужість. Байдуже не є ні добрим, ні злим, але воно є тим, що має бути. Тому всі наші хвилювання щодо байдужого, емоційні вибухи та інше — це помилкове надання значення тому, що цього значення не потребує. 

Припустимо, ви запланували похід у магазин. Вам треба купити щось не дуже важливе, такий собі “шопінг вихідного дня”. Ви вийшли на вулицю і почалась сильна злива. Ви забігли у кафе і розумієте, що цей дощ на весь день, а ви не взяли парасольку. Ваш похід за покупками “накрився”. 

Байдужий спосіб мислення — це розуміння, що хоча результат був не таким, що ви очікували, все добре в будь-якому випадку. Так, ви не попали в магазин, але ви не потратили гроші. Ви не купили нову сумку, але з’їсте в кафе смачний круасан. Ви не вбили час, а проведете його за кавою, споглядаючи, як краплі дощу стукають по асфальту та розмірковуючи про щось цікаве.

Сила байдужості в усвідомлені, що не все підвладно нашим планам, а тому, коли щось йде не так, то так і треба. Це довіра, прийняття або смиренність, яка є настільки потужним відношенням до світу, що навіть Біблія каже: “Бог смиренним дає благодать”.

Більшість подібних ситуацій ні добрі, ні погані. Все залежить виключно від нашого сприйняття. Стоїчна байдужість — це нейтральне сприйняття, яке позбавляє звичайну ситуацію непотрібного емоційного кольору.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...