Принцип Маат та Розум
На зображені “Володарка Заходу” та “Пані північного вітру”. Донька та око бога Ра. Велика Маат, богиня, яка уособлює божий закон і порядок.
За вченням стародавніх єгиптян, які доволі точно уловили наявність протилежностей у природі, спочатку був хаос (Ісфет). Він є і зараз — природа та дикі тварини, пустеля, чужі землі та люди, злочинці вважалися підконтрольними Ісфет.
В момент створення Всесвіту, Маат сотворила Порядок. І з того часу відповідає за справедливість, закон та світопорядок, керує зірками, порами року, сходом та заходом сонця. Маат і Ісфет існують завжди. Вони врівноважують один одного.
Як свідоме і несвідоме, інстинкти та розум. Адже боги у древньому світі уособлювали певні принципи. Було поняття «Принцип Маат», який включає закономірність і правильність розвитку Всесвіту, згуртованість людського суспільства, відповідальність людини за свої вчинки. Натомість Ісефет — це втілення хаосу, руйнування і брехні.
Боги давнього світу — це відчуття людей про ті принципи Всесвіту, про які вони ще не мали Одкровення, але які вони відчували, спостерігали та намагались зробити сакральними. Бо людина у будь-який час відчуває, що має бути співтворцем світу та водночас розтлумачити його. Бо розум, який вона має — то є основа її природи та жити природно — це використовувати цю основу. Це символічна мова всесвітньої гармонії.
Принцип Маат включає правильність і закономірність розвитку всесвіту, і згуртованість суспільства. Порушуючи правила, людина розколює космічну гармонію, що може призвести до нещастя окремих осіб чи держави.
“Принцип Маат” можна вважати усвідомленням важливості Розуму для людини. В одному з постів про життя згідно з природою я наводив слова Епіктету: «Адже що таке людина? Жива істота, кажуть, що має розум, смертна. Якраз у цьому володінні розумом від кого ми відрізняємось? Від звірів. І від кого? Від баранів тощо».
Володіння та реалізація нашої “розумності” — то і є втілення принципу Маат.
До речі, Маат завжди зображується зі страусовим пером. Це тому, що вона — одна з основних дійових осіб на Псіхостасії (замогильному суді). Там Маат опускає на одну з чаш терезів своє перо істини. На іншу чашу серце покійного (ось чому з усіх внутрішніх органів серце залишалося в мумії). Якщо серце опинялося врівень або легше за перо, значить, покійний вів праведне життя і гідний благодатних полів. Якщо серце переважувало, його зжирала Амат, і грішник навіки вирушав у небуття. Амат — це наче чудовицько-пазл з тілом гіпопотама, левовими лапами та гривою, пащею крокодила. Страшне)
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!