Стоїцизм — як система, а не набір принципів

система стоїцизму

З першого погляду здається, що стоїцизм — це набір принципів. Але у практиці постійно спостерігаєш, як ці принципи пов’язані між собою в єдину систему.

Наприклад, візьмемо принцип дихотомії контролю. Нагадаю, що мова йде про те, щоб розділити речі на ті, на які ми можемо впливати та на які не можемо. І ті речі, які не в зоні нашого контролю вважати за байдужі.

Цікаво, що часто ми розуміємо і виконуємо лише першу частину цього принципу. Ми дійсно можемо розділити речі таким чином. Але коли мова йде про другу частину — зробити неконтрольовані нами речі байдужими, то це виявляється складнішим. Це потребує від нас певних зусиль, психологічних ресурсів та уважності.

Є речі, які нас бентежать, але ми нічого не можемо з ними подіяти. Байдужість — це правило, за яким нам не слід навіть думати про них. Бо певні нав’язливі або тривожні думки можуть виходити з джерела несвідомих для нас процесів — гормонального фону, впливу зовнішніх сил природи, навіть прийнятої їжі та інше.

І ось приходить людина і каже: “я розумію, що це не контролюю, але не можу перестати про це думати. Чому так відбувається?”

Допомогти налаштувати свій розум допоможе інший принцип стоїцизму — Amor fati (прийняття долі), якщо розглядати цей принцип не умоглядно, а як практику, дію. Він дуже допоможе в тому, щоб позбутися зайвих страждань від власних думок.

Прийняття власної долі, довіра Богу, Логосу, Всесвіту — це також й приняття власної недосконалості. Бажання досконалості може бути реалізоване лише в просторі свідомого. А наше несвідоме потребує не досконалості, а прийняття та уваги. Таким чином відбувається шлях до цілісності.

Якщо певний час не вдається позбутися думок про байдуже, можна спробувати нічого з ними не робити. Установка на байдужість — це вже сигнал нейромережам перебудувати певні пріоритети. Але їм також потрібен час.

Принципи стоїцизму бажано намагатися втілювати, як систему, а не як окремі практики та для цього періодично собі їх нагадувати.


Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK та автора.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом 6 тижнів.

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

Вас може зацікавити...