Життя в злагоді з природою

марк аврелій в римі

Один з основних принципів стоїцизму — життя в злагоді з природою. Часто його помилково розуміють, як заклик до злиття з природою, у тому сенсі, коли природа і людина протиставляються. Як заклик до дауншифтингу (відхід до лісів, полів і гір), руху хіпі, різних езотеричних вчень (типу розмов з деревами або грибами) тощо.

Насправді тут ідеться про природу кожної істоти, яка розумно й організовано вбудована у світовий порядок (космос). І життя у злагоді з природою дає змогу, умовно кажучи, вбудуватися в життєвий потік і спокійно рухатися життєвою річкою.

У людини своя природа, яку аналізував, зокрема, Епіктет:

“Адже що таке людина? Жива істота яка, кажуть, володіє розумом, смертна. Якраз у цьому володінні розумом від кого ми відрізняємося? Від звірів. І від кого ще? Від баранів і тому подібних”.

баран

Тобто природа — це сутність. І людська природа — це поводитися, як людина, відповідно до власної сутності. Це як?

Епіктет продовжує своє пояснення на прикладі природи тварини:

“Дивись, не роби нічого, як баран. Інакше так втрачається людина. Що ж ми робимо, як барани? Коли ми робимо щось заради утроби, коли заради похоті, коли необдумано, коли брудно, коли неуважно, куди ми схиляємося? До баранів. Що ми втрачаємо? Володіння розумом. Коли сперечаючись, завдаючи шкоди, злобно, напролом, куди ми схиляємося? До звірів”.

Тобто, злагода з природою — це життя відповідно до переваг і характеристик твого виду. Для людини — це насамперед раціональність (розумність) і здатність стримувати свої імпульси. Тваринні імпульси, інстинкти, безумовно, ми в собі несемо, як представники тваринного світу, але ми маємо можливість їх усвідомлювати й усвідомлено використовувати.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...