Про радість

радість

Радіти довколишньому світові — одна з непомітних переваг життя у сучасному світі. Стан, який мав би бути природним, бо буття — це вже перевага над небуттям, стає неабияким досягненням. Не будемо вдаватися в причини цього, краще знаходити можливості для виправлення ситуації.

На думку Вільяма Ірвіна, у стоїків є така можливість. У своїй книзі «Жити змістовно» він пише, що більшості людей для переживання радість потрібна зміна обставин, наприклад, їм треба придбати щось нове. Стоїки, навпаки, можуть відчути цю насолоду без жодних змін. Для більшості людей відчута втіха затьмарюється боязню втратити джерело цієї радості. Однак у стоїків існує трикрокова стратегія, щоб нівелювати цей страх.

  1. Для початку вони з усіх сил тішаться тим, чого в них не можна відібрати, Насамперед своїм характером. Згадаємо тут Марка Аврелія, який писав що буде щасливий, бо хоч певна катастрофа і сталася з ним «Я все ж завдяки своїй природі тим не журюся»
  2. Насолоджуючись тим, чого в них не відібрати, вони одночасно готуються до втрати цих речей. Мова йде про негативну візуалізацію, нагадування собі, що всі наші втіхи — щасливий випадок, що насолоди можуть раптово обірватися і більше ніколи не повторитися. Це змушує тішитися тим, що є, не відчуваючи прив’язаності, невіддільного права на все, що маєш.
  3. І нарешті стоїки не впадають у крайнощі, не шукають речей які викликають занадто велике захоплення, можуть насолоджуватись широким спектром легкодоступних речей. «Ніхто не може мати всього, чого лиш захоче, зате кожен може не захотіти того, чого немає, і з радістю скористатися доступним» (Сенека).

Навіть в біографіях тих стоїків, про яких нам щось відомо, є приклади такого ставлення до життя. Коли Сенеку та Музонія Руфа заслали на острови, вони почали вивчати нове середовище, а не впали у депресію.

Вміння насолоджуватись легкодоступними або таким, чого не відібрати дарує багато причин для радості. Можна тішитися тим, що ти такий який є, живеш своїм життям в тому Всесвіті де тобі судилося народитися, маєш те, що маєщ і бачиш стільки чудового навколо, що багатьом здається лише фоном життя — чудові кольори, приємні запахи, неймовірні заходи сонця, смаки та відчуття.

Справжній мудрець здатен відчувати цю радість постійно, радість від самого процесу життя.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...