Мистецтво складних рішень

прийняття рішень в стоїцизмі

Бувають ситуації, які не залишають альтернативи між поганим та добрим варіантом. Обидва здаються дискомфортними. Зазвичай це вибір між короткочасним стражданням і катастрофою, але в житті можливо різне.

Є дослідження, які вказують, що ми щодня приймаємо близько 35 000 рішень. В середньому це один вибір кожні дві секунди. Більшість із них — прості рішення, наприклад, яку сукню одягнути сьогодні в офіс (хоча деякі дівчата з мною зараз не погодяться).

Але уявіть, що вам потрібно зробити щось емоційне складне. Наприклад, обрати, хто з ваших улюблених співробітників має звільнитися, щоб вижила вся компанія. Або піти на розрив з коханою людиною, розуміючі, що у вас не буде майбутнього і не забирати у неї час. Ще багато складних рішень пов’язані з вибором між чеснотою та пороком: чи віддаєте ви перевагу задоволенню (або уникненню дискомфорту) над тим, що раціонально та правильно? 

Суть стоїчного способу прийняття рішень полягає в наступному: спочатку треба вирішити, контролюємо ми це чи ні. Те, що ми не контролюємо, ми відпускаємо. Тут ми нічого не можемо змінити. 

Як вчив Епіктет:

“Деякі речі нам під силу, а інші ні. У нашій владі — думка, мотивація, бажання, неприязнь і, одним словом, усе, що належить нам; не в нашій владі наше тіло, наше майно, репутація, посада і, одним словом, усе, що не належить нам”.

А те, що потрапляє в зону нашого контролю, ми наче пропускаємо через фільтр чеснот. В стоїцизмі це мужність, мудрість, справедливість і поміркованість. Якщо наше рішення доброчесне, ми можемо це зробити. Якщо ні, то не повинні.

Тобто ми користуємося розумом і цінностями. Зважуємо на вагах чеснот, який варіант кращий, а який гірший. Як варіант — запитати себе, що б вчинила доброчесна людина у цій ситуації?

Це дуже просто написано, але надзвичайно складно виконується у житті. Але це і є прояв однієї з чеснот — мужності. На правильний вибір часто треба більше мужності.

  • Складні рішення — це індивідуальні рішення. Розумні люди можуть щось порадити, але обережно додають: “Але дивись сам, це твій вибір”. 
  • Складне рішення — це відповідальність. Тому, здатність приймати рішення — це ознака зрілості та дорослого вибору.
  • Складні рішення — це виклик собі, власному страху, болю, невпевненості. Але це перемога мудрості та справедливості, а значить перемога добра.

Таким чином, приймати складне рішення — це бути впевненим, що воно приведе до кращого у майбутньому. І мати мужність зробити це, незважаючі на певний дискомфорт заради вищої цінності.

На зображенні схема стоїчного прийняття рішень з блогу Массімо Пілюччі.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...