Що роблять стоїки з негативними емоціями

негативні емоції

Фотограф: Julia Volk

Чому ми піддаємо себе будь-яким негативним емоціям? Тому що щось або хтось нас засмутив. Злість — відповідь на образу, страх або тривога — на невпевненість, смуток — на поразку.

Нам не вистачає впевненості в людях, нас бентежить невизначеність. Негативні емоції та думки заважають знайти раціональне рішення.

Люди, які зберігають спокій у важких умовах, часто виглядають привабливо, якраз, тому що демонструють впевненість, якої нам не вистачає.

Але згадаємо Сенеку:

“Наша невпевненість виникає не через труднощі; труднощі виникають через нашу невпевненість”. 

“Ми дивимося на свої проблеми та відчуваємо, що ми надто безсилі, щоб з ними зіткнутися. Ми почуваємося безпорадними, — пише у своїй статті сучасний стоїк Чак Чакрапані. — Але ми НЕ безпорадні. У нас є величезні ресурси, які ми зазвичай не використовуємо. У нас є ресурси, щоб протистояти кожному виклику, з яким ми стикаємося”.

Він наводить наступний приклад. Припустимо, хтось говорить про вас щось негативне. Першим поштовхом може бути злість на цю людину. Але тоді у вас є запас терпіння, який ви можете використати, щоб вибрати не гніватися.

Давні китайці казали, що тільки одна розвинута поблажливість в людині дозволяє прожити життя без зайвих хвилювань. Тож чому б її не розвивати через перешкоди?

Подивіться відео до цього поста, щоб зрозуміти, про що йде мова. Там важливі слова Епіктета.

Чак Чакрапані пропонує просту вправу, щоб навчитися знаходити ресурси, які у вас є.

  1. Візьміть аркуш паперу. Розділіть його на чотири колонки.
  2. У першому стовпчику подумайте про всі негативні емоції, які ви часто відчуваєте.
  3. У другій колонці виберіть приклад для кожної негативної емоції.
  4. У третій колонці подумайте про внутрішній ресурс, який ви можете використовувати замість того, щоб піддаватися негативним емоціям.
  5. У четвертому стовпчику напишіть, як ситуація могла б скластися інакше, якби ви скористалися цим ресурсом.

Ви можете повторювати цю вправу багато разів і в різні дні, тому наступного разу, коли виникнуть негативні емоції, вашою першою реакцією буде не поступитися, а перевірити, які ресурси доступні вам, і використати їх.

Повторюючи цю вправу, ви можете бути приємно здивовані, дізнавшись, що у вас більше ресурсів, ніж ви думаєте.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...