Завоювати печаль

«Краще завоювати печаль, аніж обманювати її». (Сенека)

До нас постійно приходять різні емоції, в тому числі ті, що звуться негативними. І дехто вважає, що достатньо видавати з себе щасливу та радісну людину, ігнорувати та не помічати їх. Ще кажуть, що можна заборонити собі негативні емоції, подавити їх. Дехто саме так уявляє стоїків.

Насправді стоїчна філософія вчить зустрічати емоції лицем до лиця, проживати їх, не боятися відчувати те, що неприємно. Нарешті це потрібно, щоб зрозуміти джерело цієї емоції, бо вона наче посланець чи то від зовнішнього світу, чи то від внутрішнього (у тому числі несвідомого). Вона щось каже і відмовлятися вислухати її, відчути її сигнал — це спроба відвернутися від себе, від свого життя.

Уникнення таких емоцій, як печаль у цитаті Сенеки може породити так звану стратегію уникнення, коли замість того, щоб прожити її, людина шукає засоби залишатися в потрібному собі настрою. А такими засобами можуть бути й надмірна праця, і солодощі, і алкоголь та інші пристрасті — все, що завгодно. І все це може стати залежністю, бо ми навчаємось «обманювати печаль».

Замість цього, шукайте зустріч зі своєю печаллю, зосередьтесь на почуттях, не біжить від них, відкиньте зайві очікування, гордість, жалість до себе. Просто дайте собі побути в цьому настрої, якщо його джерело не залежить від нас. Знайдіть позитив, бо завжди не все так погано, як мінімум тому, що все проходить. Дайте собі час побути з цим, бо це теж частина життя.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...