За що це все нам?

Нам довелось жити в бурхливий час, про який зазвичай інші покоління читають хиба що в книгах. Тим хто доживе до почесних літ (я сподіваюсь, що це більшість з нас) — точно буде що розповісти онукам.

Революція, епідемія, війна зі всіма наслідками. Все це породжує особливі думки, наприклад — за що це все нам?

Стоїки вважали, що від складних емоцій, як і від складних питань не можна бігти. Треба мужньо зустрічати їх та намагатися розібратися. Спробуємо й ми, до того ж те, що зараз відбувається — зовсім не щось нове у світовій історії.

марк аврелий стоицизм

Можемо взяти лише біографію одного Марка Аврелія. Як тільки він вступив на престол, парфянський цар Вологас IV почав вторгнення в тоді ще римську Вірменію, а потім і в римську Сирію, розпалюючи Парфянську війну. З 12 дітей Марка Аврелія 6 померли у дитячому віці. Війни були постійно, а наприкінці життя Марка ще й чума, яка забрала і його життя.

Але багато людей, які читають “Роздуми” Марка Аврелія, знаходять там не біль та тривогу, а тишу та спокій. Можливо це і є особливе світосприйняття стоїків, яке ґрунтується на певних ідеях і для яких найважливіше — це зберегти свої принципи.

За що це все нам?

Стоїки вважають, що у світі все гармонійно упорядковане Логосом. І якщо ми не бачимо сенсу у якихось подіях, це тільки тому, що ми дивимось на все з вузької перспективи нашого власного буття.

Є цікаве порівняння. Уявіть, на пальці починається гангрена і лікарі його відрізають, щоб врятувати увесь організм. Звичайно палець може обурюватись, тому що він є тільки частиною системи та навіть не здогадується про існування всього тіла.

Так і все, що відбувається — є частиною глобального задуму, який стосується всього світу, у тому числі майбутнього. Тому єдина правильна стратегія — це прийняття.

всесвіт

Водночас прийняття не означає, що можна нічого не робити. Навпаки, кожна людина повинна виконувати все, що в її силах, задля того простору, в якому вона існує. Для людини природний простір — це соціальний простір. Так людина реалізує власну природу. Звідси ці відомі слова Марка Аврелія: “Роби що повинен і будь що буде”.

Винесу їх окремо латинською:

Fais ce que dois, advi­enne, que pour­ra.

Ніхто з нас не може прогнозувати все наперед. Сьогодні багато хто розуміє, як деякі події минулого, які здавались розчаруванням тоді, сьогодні рятують його чи допомагають перемагати ворога. Не буду наводити приклади, їх багато і в політиці, і в історії, і в особистих розповідях.

За що це все нам? Це питання звучить так, наче хтось нас за щось карає. Але можливо річ у тому, що історія просто йде своїм шляхом. І на цьому етапі її розвитку зштовхуються великі сили колективного світу та колективної темряви, ламаються структури, які втрачали принципи гармонії, щось перебудовується.

Чи можемо ми безпосередньо впливати на це? Чи вплине на щось наше хвилювання або страждання. Ні. Для стоїків — це категорія байдужого. А небайдуже — наші вчинки та наша чеснота. Нагадаю, що вона складається з мудрості, мужності, справедливості та поміркованості. І кожен на своєму місці, будь він воїном, волонтером, журналістом, вигнанцем, робітником, дружиною, батьком, президентом або блогером мусить фокусуватись на розвитку та втілені чесноти, а не страждати від того, що він не може вплинути на хід історії.

Ось ще одна прекрасна цитата Марка Аврелія: “Прийміть речі, з якими вас пов’язує доля, і любіть людей, які вам приносить доля, але робіть це всім серцем”.

Сьогодні багато людей страждають безвинно. І хочеться, щоб це було хоча б недаремно. Ще хочеться, щоб той, хто несе зло був покараний. Згідно зі стоїцизмом — нічого випадкового немає, все вирішує певні закономірності у житті, але не все ми можемо охопити та пояснити зі свого місця. Як казав Воланд в романі “Майстер та Маргарита: “Цегла ні з того ні з сього, нікому й ніколи на голову не впаде.”

Що стає з людиною, яка служить злу добре розумів Сенека, який зблизька бачив Калігулу, Нерона та інших сумнозвісних римських правителів. Вони платили пекельну ціну за це щоденно, втрачаючи спокій, мир, а іноді й розум.

Але що нам до того? Треба перемагати, а для цього у нас є гарна порада:


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...