З яких книг почати знайомство зі стоїцизмом?

книги про стоїцизм

Стоїцизм — давня філософія, яка мала багато авторів, але нажаль дійшли до нас всього декілька імен. Це насамперед Сенека, Епіктет, Марк Аврелій. Вони вважаються “Великою трійкою” стоїцизму, їх книги зараз видаються і проблем їх знайти немає. 

Ще є деякі частини праць кількох філософів-стоїків Мусонія Руфа та Ієрокла. Також можна звернутися до Цицерона, який не був стоїком, але багато про них писав.

Для того, щоб зрозуміти саму традицію та перебувати в ній, можна почати читати когось з Великої трійки. Кого саме, на мій погляд, не так важливо. Це питання смаку. У кожного автора є свій настрій і особливості.

Я раджу книги класиків стоїцизму читати повільно, можливо з ручкою в руках. Позначайте уривки та підкреслюйте усе, що здається важливим. Пізніше ви захочете звернутися до всього, що прочитали, щоб освіжити.

Сучасні книги про стоїцизм

Слід розуміти, що давні стоїки були філософською школою, яка активно функціонувала у період з III ст. до н.е. до III ст. н.е. Сучасний стоїцизм — це переважно практична філософія, що використовує ідеї давнього стоїцизму для розвитку особистості та досягнення щастя в житті. Він практично не займається стоїчною фізикою або логікою і фокусується на етиці.

Сучасний стоїцизм можна розглядати як сучасне відродження давньої філософії, яке застосовується для розвитку особистості та розв’язання сучасних проблем. І тут вже є багато сучасних авторів, які були видані українською або російською мовами.

Почати можна з книги, яка видається кожному бажаючому на цьому сайті: «Як зберегти спокій та впевненість у складні часи? Стоїцизм у повсякденному житті».

Також можу рекомендувати наступні книги:

  • Вільям Ірвін “Жити змістовно”
  • Массимо Пильюччи “Как быть стоиком”
  • Массимо Пильюччи «Счастливая жизнь»
  • Дональд Робертсон “Думай, как римский император”

Є декілька книг, які розраховані на коротке читання кожного дня:

  • Массімо Пільюччі, Грегорі Лопес “Нові стоїки”
  • Райан Голидей, Стивен Генсильман “Стоїцизм на кожен день”

Якщо вам далі буде цікаво поглиблюватись у філософію, рекомендую книги П’єра Адо.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...