Відкинути страх

страх смерті

Сенека пише: «Одного засмучує втрата дітей, іншого турбують їхні хвороби, третього мучить їхня ганьба або образа, яку їм завдано. Того мучить любов до чужої дружини, цього — до своєї власної; знайдуться й такі, кого мучить провал на виборах, і такі, кому сама почесна посада не дає спокою».

Бачимо, що за 2000 років нічого не змінилось у тривогах людських. А далі він продовжує:

«Але найчисельніший натовп нещасних із числа смертних складуть ті, кого мучить очікування смерті, яка звідусіль загрожує нам, бо немає такого місця, звідки б вона не могла з’явитися. Ось і виходить, що нам, немов на ворожій землі, треба озиратися на всі боки і на всякий шум повертати голову. Якщо не відкинути цей страх, доведеться жити з тремтячим серцем».

Насправді ми вміємо відкидати цей страх. Треба тільки згадати, що ми живемо в атмосфері тотальної довіри один до одного. Звучить дивно, але погодьтесь, що ми довіряємо поварам і офіціантам, перукарям та водіям, лікарям та тренерам, будівельникам та виробникам і багатьом іншим людям. Довіряємо здоров’я та іноді життя. Але чи думаємо ми про це, коли сідаємо в маршрутку, або замовляємо смачну піцу? Якось легко ми погодились з тим, що інші нічого нам не зроблять, бо так само покладаються на суспільний договір, загальну мораль та страх покарання.

Ми просто приймаємо на віру, що у світі людському так має бути. І так само варто прийняти, що у світі природи теж стається різне, теж невідомо коли, теж різні варіанти, з різною вірогідністю. Для цього прийняття потрібно трошки волі та незручних думок, скрізь які потрібно пройти. Прийняття таких речей навряд чи “прийметься” само або після прочитаної книги. Це, скоріше, внутрішній вибір погодитися з неприємною новиною. Наприклад, вибір більше не вважати її неприємною та відкинути цей страх, як неконструктивний.

 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...