Ветеран в’єтнамської війни та світ Епіктету
Ветеран в’єтнамської війни Джеймс Бонд Стокдейл потрапив у полон, коли його винищувач-бомбардувальник був збитий під час одного з вильотів над Північним В’єтнамом.
Ось як він згадує про ці події: «Після катапультування я мав близько тридцяти секунд, щоб зробити останню заяву на волі, перш ніж я приземлився прямо на головній вулиці невеликого села. Я шепнув собі: «Як мінімум, на п’ять років унизу я покидаю світ технологій і входжу у світ Епіктету».
До війни молодий Стокдейл був захоплений стоїцизмом завдяки професору Стенфордського університету Філу Райнлендеру. Він подарував йому «Короткий посібник до морального життя» Епіктета зі словами: «Я думаю, що, як військову людину, вас має це зацікавити. Фрідріх Великий ніколи не вирушав у військові походи без цієї книги».
Пізніше Стокдейл говорив, що саме Епіктету зобов’язаний виживанням у В’єтнамі, оскільки той дав йому моральну силу для подолання всіх жахів та раціональну ясність для розуміння, що він може зробити, а що ні. 7,5 років він провів у в’єтнамській в’язниці Хоало, яку через суворі умови тримання жартома прозвали ханойським «Хілтоном».
Тут, мабуть, варто додати історію із життя самого Епіктету. Він був рабом і одного разу, коли господар у гніві бив його, Епіктет сказав: “Ти мені ногу зламаєш”, коли ж той і справді зламав йому ногу, холоднокровно додав: “Хіба я не говорив, що зламаєш?”. Епафродіт здивувався терпінню раба і засоромився своєї жорстокості, а Епіктет залишився кульгавим на все життя.
Нижче деякі ідеї Епіктету, які важливі для тих, хто практикує стоїцизм сьогодні:
“Природа наша складається з двох складових частин — з тіла, що представляє в нас спільність з тваринами, і з розуму та думки, що представляє в нас спільність з богами”.

Епіктет
Завдання людини — розвивати розумну частину, споріднену з божественною. Тому що тілесна частина належить до природи та непідвладна нам.
“Ти — людина, тобто смертна жива істота, здатна користуватися уявленнями розумно. А що означає розумно? Згідно з природою та досконалим чином”.
Життя у відповідність до природи — один із принципів стоїцизму. Це здійснення людської природи, відповідність до свого призначення. Тільки так можлива гармонія з логосом всесвіту, а значить упорядкування життя в собі та навколо себе.
“Мудрою можна назвати людину тільки тоді, коли вона не тільки розумно міркує, а й насправді намагається чинити відповідно до того, що вона говорить”.
Філософія у стародавньому світі була практичним заняттям. Пізніше вона стала теоретичною, академічною дисципліною. Стоїки повертають філософії первісний сенс.
“Немає такого міцного та здорового тіла, яке ніколи б не хворіло; немає таких багатств, які б не пропадали; немає такої високої влади, яка б не підкошувалася. Одна тільки душа людини безпечніша за будь-яку неприступну фортецю”.
Це ідея про внутрішню цитадель, яка непідвладна тому, що відбувається зовні. Головне — оберігати її, а не зовнішні досягнення.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!