Cтоїцизм vs. Епікурейство

епікурейство

Одним із головних філософських опонентів стоїцизму в Стародавній Греції було епікурейство.

Філософія епікуреїзму була заснована Епікуром через його особисту опозицію до панівного платонізму того періоду. Як і стоїцизм, епікурейство також займається етикою та концепцією атараксії, яка є свободою від стресу та тривоги, але вони обидва мають різні засоби досягнення цього.

У самому базовому розумінні епікурейство — це гедоністична філософія, яка наголошує на гонитві за задоволенням як головній меті життя. Однак епікурейська форма задоволення відрізняється від того, що можна було б очікувати від гедонізму. 

Епікурейство розглядає свободу від страху та болю — як найбільшу досяжну насолоду, а надмірне потурання насолоді розглядає як шлях до не меншого страху та болю.

Тут ми бачимо добре проілюстровані подібності та відмінності стоїцизму та епікурейства, хоча обидва проповідують поміркованість і контроль, вони підходять до цього з дуже різних точок зору. Ще одна з найяскравіших відмінностей між ними полягає в їх підході до політики.

Епікурейство не заохочує політичну участь і участь у політиці з багатьох причин, оскільки в багатьох випадках політична участь викликає біль і боротьбу, чого слід уникати. Стоїцизм розглядає біль і боротьбу, особливо біль і боротьбу, які ми можемо контролювати, як виклик і те, що потрібно подолати, а не те, чого слід уникати.

Епікурейство також є матеріалістичною філософією, яка засуджує надприродне і не бачить цінності у вірі в Бога чи Природу, які є більшими, ніж атомна матерія, з якої вони складаються. Епікур та епікурейство також сумно відомі тим, що представили «Проблему зла», яка ставить під сумнів існування вищої сили, коли злу дозволено існувати.

Це прямо суперечить багатьом стоїчним ідеям, які стверджують на користь «провидіння», яке керує всесвітом, будь то Бог чи Природа. Це хороші приклади того, чому стоїцизм був більш-менш прийнятий християнством і чому епікурейство вважалося небезпечним атеїзмом.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...