Стоїцизм і броїцизм

stoic money

В західній суспільній та інтелектуальній думці цікавість до стоїцизму виникла раніше і є більш поширеною, ніж у нас. Одна з причин —  можливість комерціалізувати стоїчні ідеї, оскільки вони дійсно можуть допомогти з розв’язанням питань мотивації, дисципліни, тверезого та адекватного погляду на речі, цілеполягання тощо.

Але уважні дослідники стоїцизму вже помітили суттєву різницю між стоїцизмом та так званим броїцизмом або $тоїцизмом

Уявлення про те, що стоїцизм — це шлях до того, щоб стати багатим і відомим, вирішити проблеми з грошима, стосунками, кар’єрою досить популярне в Кремнієвій долині та серед спортивних тренерів. Методи стоїків справді можуть бути інструментом для досягнення будь-яких цілей — зрештою, вони лежать в основі сучасної когнітивно-поведінкової терапії. Але все ж таки стоїчна філософія спрямована на протилежне: позбавитись від занепокоєння із зовнішніми факторами, такими як багатство та слава, і натомість зосередитися на вдосконаленні власного характеру. 

З іншого боку занурюватись в класичний стоїцизм — це входити в поле спекулятивних суперечок між філософськими школами, які точаться не одне тисячоліття. Власне, стоїцизм не є релігійною системою, щоб сприймати його фізику, наприклад, на віру. А питання етики — це те, про що можна сперечатися постійно.

В PSYSK ми розглядаємо сучасний стоїцизм, як гарну базу принципів, що допомогають побудувати власний здоровий та впевнений mind­set. До нього можуть додаватися інші ідеї та вчення, тому що лише власна індивідуація здатна зробити людину цілісною. Скажімо так: стоїцизм — це твердий грунт здорового глузду, розуміння важливості чеснот та шкідливості пристрастей, емоційний контроль та прийняття долі. Це універсальні корисні речі, це той грунт, на якому у кожного з нас може розквітнути власний сад.

Квіти та дерева в цих садочках будуть відрізнятися один від одного, але воно буде гарним і принесе плоди.

Ця можливість закладена в самому стоїцизмі, якій, як відомо, може бути базою і для атеїста, і для агностика і для віруючої людини. Що вже казати про більш прикладні концепції — медитація чи молитва, прийняття чи смирення, усвідомленість чи уважність. Для людини, яка проводить внутрішню роботу, сперечатися про термінологію або практики — це лише посилювати Ego, що зводить цю роботу нанівець. Або переходити у стан теоретиків-дослідників — теж шлях, але треба тоді визнати це.

В цьому контекстні броїцизм, на мій погляд, не робить нічого шкідливого. Так, запальнички з надписом Memen­to Mori — це дійсно не стоїцизм, але з іншого боку, саме через книги послідовників броїцизму, багато людей знаходять глибший рівень і починають читати першоджерела — Марка Аврелія, Сенеку, Епіктета.

Тож чи не варто згадати тут принцип Amor fati, який можна віднести й до самого стоїцизму. Якщо ця традиція знов народжується в суспільстві споживання, то можливо, тільки так вона й може народитися в цей історичний період. А як вже з нею працювати та що взяти — вирішує кожен самостійно.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...