Стоїцизм 5.0

Ця стаття доцента філософії в Університеті Дікіна Метью Шарпа була надрукована в академічному виданні The­con­ver­sa­tion ще у 2017 році. Але оскільки вона простою мовою роз’яснює базові речі про стоїцизм, я вирішив перекласти її та опублікувати тут, згідно з ліцензією Cre­ative Com­mons.

Від цинізму до стоїцизму

Ніхто не очікує іспанської інквізиції, перефразовуючи Монті Пайтона. Ми живемо в дивні часи. Але мало хто міг очікувати сьогоднішній підйом глобального руху онлайн-спільнот стоїків, що налічує понад 100 000 учасників.

Стоїцизм — це давньогрецька, а потім римська філософія, заснована в останні десятиліття четвертого століття до нашої ери купцем Зеноном. Судно останнього затонуло на шляху до Афін, забравши з собою вантаж Зенона.

Кажуть, Зенон піднявся на афінську агору. Там, маючи кілька монет, що залишилися, він купив і прочитав копію «Пам’ятних речей Сократа» Ксенофонта . «Де я можу знайти таку людину?», — нібито запитав він у книготорговця.

Зенону вказали на одного Кратеса, філософа з цинічної школи. Кініки (циніки) були радикальною групою, що відкололася від кіл, що оточували Платонівську академію та Арістотелівський ліцей. Циніки стверджували, що живуть «відповідно до природи». Вони повністю уникали соціальних умовностей і жили так само просто, як собаки (кіни), звідки й пішла назва.

Через кілька років Зенон заснував власну школу. Він читав лекції для публіки на сходах розмальованої Афінської Стої (звідси «стоїцизм»), фундаменти якої сьогодні напівприховані під навколишніми ресторанами.

зенон

Інша справа, яке все це має відношення до чоловіків і жінок в епоху Інтернету.

Коли автор цієї статті час від часу говорив на академічних конференціях про проблеми, пов’язані зі стоїчною концепцією, що філософія – це «спосіб життя», то у деяких випадках люди реагують з ледь прихованою поблажливістю. Філософія — це концепції, прагнення до істини, а в наші дні — все більш невизначене прагнення до конкурентної переваги на ринку, що скорочується.

«Звідки ви знаєте, що живете по-філософськи?», — запитав хтось на одній із таких подій. «Звичайно, навіть якщо ми погодимося з тим, що філософія колись була однією з форм самовдосконалення, сьогодні це вже неможливо», – приєдналися інші.

Деякі зауважують, що стоїчна філософія включала в себе дуже систематичну фізику, багато положень якої не збігаються з нашим найкращим уявленням про природу (зокрема, ідеєю провиденційно впорядкованого космосу, який у певному сенсі є єдиним живим організмом).

У мене склалося дивне цинічне враження, коли я нещодавно виявив феноменальний рівень розвитку «сучасного стоїцизму», «Як бути стоїком», «Щоденного стоїка», «Традиційного стоїцизму» та пов’язаних з ними блогів, списків електронної пошти і каналів Youtube з 2013 року.

Тисячі людей пишуть, читають і практикують стоїцизм, що пропонується цими сайтами, проходять курси та відвідують щорічні заходи, як “Стоїкон”.

Чому стоїцизм?

Але чому стоїцизм і чому саме зараз? Нещодавно я поставив ці та інші запитання кільком провідним діячам, пов’язаним з новим рухом стоїків, і витратив час на дослідження їхніх сайтів та історій.

Ядром відповіді має бути незмінна актуальність стоїчної етики, особливо тому, що вона дійшла до нас через римських стоїків Сенеку, Епіктета, Мусонія Руфа та Марка Аврелія.

Доречність залежить від кількох дуже простих, потужно інтуїтивно зрозумілих спостережень і принципів.

Вони починаються з простого заклику Епіктета до людей завжди розрізняти те, що підвладне нам, а що ні. На якомусь базовому рівні немає жодного раціонального сенсу бути незадоволеним тим, що ми не можемо змінити. Навчитися відпускати ці речі, щоб зосередитися на тому, на що ми можемо вплинути — на наших власних теперішніх імпульсах, думках і вчинках — просто має бути як філософськи правильним, так і психологічно.

Уявіть собі, що всю ментальну енергію, яку люди витрачають, хвилюючись про те, що інші думають, твітують, лайкають або говорять (або ні) про них, що може статися в майбутньому (але може ні) і що не можна змінити в минулому, можна було б звільнити, щоб займатися виключно тими речами, які ми можемо зараз змінити.

Ця думка наблизить вас до того, що обіцяють стоїки, через їх (сократівський) наголос, що внутрішній характер (або «чеснота») людей є найважливішим добром, яке можна цінувати.

марк аврелий

Все інше, зовнішнє — від репутації до слави, влади, грошей до… будь-чого, що піддається пращам і стрілам шаленого багатства — все це для стоїків «байдуже».

Тобто воно саме по собі не є ні хорошими, ні поганими, і їхнє володіння чи втрата (як ми іноді кажемо) не може «зробити нас» щасливими чи нещасними. Саме наші судження про речі надають їм таку владу над нами. Але ці судження можна оскаржити за допомогою аргументів і переформулювати через практику та рішучість.

Нещодавно стоїцизм був описаний, за сучасними термінами, як один із найкращих «розумових хаків», коли-небудь придуманих.

Як результат, рекламована здатність стоїчних «мудреців» бути в змозі виносити «філософсько», незважаючи на втрату своїх міст, власності, друзів чи навіть коханих, дала школі вічну репутацію безрадісної усмішки.

Проте стоїки не хочуть і не вимагають від людей втратити все, щоб знайти внутрішній спокій. (Це скоріше рецепт кініків). Натомість стоїцизм просить людей культивувати внутрішні ресурси, щоб вони могли спокійно переносити процвітання і труднощі.

Від молитви про безтурботність, Шекспіра і Рузвельта до сучасних авторів, таких як Волт Вітмен або Том Вулф, стоїцизм залишився однією з постійних ниток, з яких виткана західна культура.

І хоча більшість із нас знайдуть багато аспектів стоїчної фізики та теології чужими, у цій етиці, здається, мало що застаріло чи могло б коли-небудь застаріти. Це усвідомлення змусило засновників когнітивно-поведінкової терапії адаптувати стоїчні принципи та рецепти до психотерапії 20-го століття, до сьогоднішнього відродження 21-го століття під власною назвою стоїцизму.

Просто набагато важче бути стоїком на практиці, ніж стоїком у теорії. І ось тут до справи вступають спільноти практиків.

Чому сучасний стоїцизм зараз і як?

Одна з давніх критик стоїків німецького філософа Гегеля полягає в тому, що стоїцизм є філософією часів дедемократизації.

Він виник після того, як автономні, демократичні міста-держави класичної Греції зазнали остаточного занепаду. Філософія відновлює повноваження людей окремо, у світі, де все інше знаходиться у розпорядженні влади, як елліністичні королі та римські імператори, які можуть у будь-який момент позбавити нас усього нашого світського володіння.

З цією ідеєю є реальні історичні проблеми. Але, можливо, це щось передає про привабливості стоїцизму сьогодні. Ми вступаємо в період, коли повоєнний ліберально-демократичний консенсус напружується. Тим часом апарати безпеки та спостереження сучасних корпорацій та національних держав все більше ставлять під сумнів те, що може означати конфіденційність в епоху Інтернету.

Сам Інтернет є більш матеріальною причиною, що лежить в основі сьогоднішнього поширення стоїчної практичної філософії поза стінами академії.

За словами Дональда Робертсона, автора книги «Філософія когнітивно-поведінкової терапії: стоїчна філософія як раціональна та когнітивна психотерапія» :

Патрік Ашер, аспірант університету Ессекса, використовував його з групою студентів, які намагалися прожити тиждень, дотримуючись поради Галена, лікаря Марка Аврелія. Його професор кафедри класики в Ессексі Кріс Гілл організував для групи людей, які писали про ці речі, включаючи мене, Тіма Лебона та Джулса Еванса, зустріч з ними, і народився Стоїчний тиждень. Є відео цього семінару в Ексетері в 2012 році. Саме так народився наш проект «Сучасний стоїцизм».

Зараз цей проект включає в себе кілька груп у Face­book, Sub­red­dit Sto­icism (понад 54 000 учасників), списки електронної пошти, в яких точаться запеклі дебати щодо теоретичних деталей: численні блоги, кілька консультантів-стоїків і сотні відео на Youtube.

Існує сайт «Традиційний стоїцизм», який відокремився від інших «сучасних» груп на підставі того, що життя відповідно до стоїчної етики вимагає прихильності до стародавньої стоїчної фізики та теології.

Існують сайти «Сучасний стоїцизм» і «Як бути стоїком», у яких через день публікуються статті про стоїцизм.

Деякі групи рекомендують східні медитативні практики «уважності» поряд із стоїчними практиками або як наслідок. Інші заперечують їх.

Крім того, існує такий сайт, як «Dai­ly Sto­ic», який надсилає щоденні теми стоїчної медитації на електронні адреси підписників: чи то цитати з великих елліністичних і римських стоїків, чи з літературних і філософських творів на стоїчну тематику.

Від перекладача: Доречі, зараз ви знаходитесь на першому такому українському сайті. Підпишіться на наш телеграм про сучасний стоїцизм!

Стоїчна філософія — спосіб життя, а не просто теорія

Усі ці онлайн-спільноти об’єднує переконання, що стоїцизм був і залишається за своєю суттю способом життя. Їхнім батьком-засновником у цьому відношенні є великий французький класицист та історик філософії П’єр Адо .

У серії робіт, написаних після 1970 року, заснованих на ретельному вивчені теології та філології , Адо переконався, щопьер адо єдиний спосіб зрозуміти те, що писали стародавні стоїки (і епікурейці), — це якщо ми припустимо, що вони уявляли філософію як те, що стоїки називали «мистецтвом жити».

У багатьох текстах, зокрема, у римських стоїків, що стоять у центрі сьогоднішнього стоїчного відродження, є рецепти того, що Гадо назвав «духовними вправами». Сюди входять медитативні вправи, коли студента, наприклад, заохочують переосмислити свою ситуацію згори, щоб повторно контекстуалізувати (і розширити погляд) на труднощі, з якими вони стикаються.

Роздуми Марка Аврелія включають серію фрагментів, де імператор наказує собі цю та інші вправи: як практика з вдячністю згадувати всіх людей, які принесли йому користь, і те, що він повинен кожному з них; або щоранку заздалегідь обмірковувати, як наступного дня ми будемо стикатися з людьми, які дратують або неправильно тлумачать нас, і ситуаціями, які «не підходять»; або пам’ятаючи про те, що «найкраща помста – не стати схожим на людину, яка образила вас».

Сенека розповідає, що щовечора, перед сном, він знаходив час, щоб вивчити всі дії попередніх днів у стоїчному світлі своїх філософських принципів.

Студент-стоїк виконуватиме ці та інші вправи щодня, у визначений час, у спосіб, рекомендований, наприклад, під час тижня «Живи як стоїк», який проводиться з 2012 року. Як нещодавно Робертсон пояснив автору свою власну стоїчну практику :

Я майже щодня вивчаю стоїчну літературу… Я намагаюся жити як стоїк. Я щоранку приймаю холодний душ; Я постюся щонеділі; Вранці я займаюся фізичними вправами на основі стоїчних принципів. Я готуюся до невдач вранці і переглядаю свій день перед сном… Я також використовую «Вид зверху», якщо коли-небудь відчуваю стрес. Але стоїцизм — це моя етика, тому в певному сенсі я намагаюся застосовувати її протягом дня в кожній ситуації.

Звичайно, не всі, хто належить до стоїчних онлайн-спільнот 21-го століття, так повно підтримують філософський режим, який описує Робертсон.

Але той факт, що зараз так багато людей належить до цих стоїчних спільнот 21-го століття, говорить про те, що, що б не сталося з філософією в її пізніших сучасних академічних ітераціях у найближчі десятиліття, її стародавнє покликання залишиться живим.

Переклад Сергія Коноплицького


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...