Що вас зараз хвилює?
«Ми більше страждаємо від уяви, ніж від реальності» (Сенека).
Давайте сьогодні перед сном виконаємо невеличку вправу. Спробуйте відповісти себе, що вас зараз хвилює?
Війна? Майбутнє? Здоровʼя? Життя? Доля близьких або власна?
Так, це дійсно важливі речі! Але чомусь багато хто вважає, що важливі речі потребують хвилювання. Що без хвилювання вони стають менш важливими. Що ми начебто зраджуємо важливість цих речей, якщо не хвилюємось.
Звідки ці думки? Це потреба нашого мозку, який має важливу функцію «розв’язання проблем». Це давній механізм спонукає нас все контролювати, навіть те, що не в зоні нашого контролю.
Стоїки тренували так звану дихотомію контролю, щоб розвивати складнішу систему розуму. Вони були впевнені, що наші рішення та дії залежать від нас, все інше — ні. Тому за інше ми не хвилюємось.
Саме зараз під час війни ця ідея підкріплюється досвідом багатьох людей. Бо раніше декому здавалось, що, наприклад його здоров’я точно в зоні контролю. Тренування, здорова їжа — хіба від цього не залежить здоров’я? Стоїк каже, що лише частково, а тому — ні. Бо такі події як зараз або генетична хвороба зведуть нанівець все це.
У нас є тільки теперішній час, в якому ми діємо. Тому, коли наступного разу ви відчуєте тривогу, зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати та робити саме зараз. Робіть це, а інше просто відпустить. Важливі речі залишаться важливими без вашого хвилювання, проте ви отримаєте більше енергії для ефективних дій.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!