Що роблять стоїки з негативними емоціями

Фотограф: Julia Volk
Чому ми піддаємо себе будь-яким негативним емоціям? Тому що щось або хтось нас засмутив. Злість — відповідь на образу, страх або тривога — на невпевненість, смуток — на поразку.
Нам не вистачає впевненості в людях, нас бентежить невизначеність. Негативні емоції та думки заважають знайти раціональне рішення.
Люди, які зберігають спокій у важких умовах, часто виглядають привабливо, якраз, тому що демонструють впевненість, якої нам не вистачає.
Але згадаємо Сенеку:
“Наша невпевненість виникає не через труднощі; труднощі виникають через нашу невпевненість”.
“Ми дивимося на свої проблеми та відчуваємо, що ми надто безсилі, щоб з ними зіткнутися. Ми почуваємося безпорадними, — пише у своїй статті сучасний стоїк Чак Чакрапані. — Але ми НЕ безпорадні. У нас є величезні ресурси, які ми зазвичай не використовуємо. У нас є ресурси, щоб протистояти кожному виклику, з яким ми стикаємося”.
Він наводить наступний приклад. Припустимо, хтось говорить про вас щось негативне. Першим поштовхом може бути злість на цю людину. Але тоді у вас є запас терпіння, який ви можете використати, щоб вибрати не гніватися.
Давні китайці казали, що тільки одна розвинута поблажливість в людині дозволяє прожити життя без зайвих хвилювань. Тож чому б її не розвивати через перешкоди?
Подивіться відео до цього поста, щоб зрозуміти, про що йде мова. Там важливі слова Епіктета.
Чак Чакрапані пропонує просту вправу, щоб навчитися знаходити ресурси, які у вас є.
- Візьміть аркуш паперу. Розділіть його на чотири колонки.
- У першому стовпчику подумайте про всі негативні емоції, які ви часто відчуваєте.
- У другій колонці виберіть приклад для кожної негативної емоції.
- У третій колонці подумайте про внутрішній ресурс, який ви можете використовувати замість того, щоб піддаватися негативним емоціям.
- У четвертому стовпчику напишіть, як ситуація могла б скластися інакше, якби ви скористалися цим ресурсом.
Ви можете повторювати цю вправу багато разів і в різні дні, тому наступного разу, коли виникнуть негативні емоції, вашою першою реакцією буде не поступитися, а перевірити, які ресурси доступні вам, і використати їх.
Повторюючи цю вправу, ви можете бути приємно здивовані, дізнавшись, що у вас більше ресурсів, ніж ви думаєте.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!