Стоїцизм і медитація

стоїцизм і медитація

Багато хто практикує медитацію, поєднуючи її зі стоїчними поглядами. Медитація дозволяє висвітлити, як насправді працює людський розум. Звісно, існують різні види медитацій, але я тут маю на увазі медитація уважності, коли людина звертає свою увагу на справжній досвід теперішнього моменту, зосереджуючись на відчуттях, які виникають, наприклад, при диханні.

Хто правильно і послідовно практикує медитацію, приходить до усвідомлення того, що він, по суті, відокремлений від своїх думок. Думки виникають абсолютно самостійно з нічого, вони існують недовго, а потім зникають назад у те саме ніщо, звідки вони прийшли. 

Таким чином, можна розглядати думки лише як феномен свідомості. Їх можна просто спостерігати з широкого, відкритого простору, який є самою свідомістю, без опору, без реакції на них, без дії на них. Таким чином, медитація забезпечує основу, з якої можна жити в гармонії з тим, що є, без необхідності будь-якого опору. 

Стоїцизм показує нам, що наші судження схильні до помилок. Медитація розширює це розуміння, показуючи нам, що всі судження, правильні чи неправильні, насправді є лише думками. Тому ми повинні завжди пам’ятати, що ми можемо бути вільними від своїх суджень, коли завгодно.

Ця здатність не реагувати на появу думки, якою б сильною чи потенційно поглинаючою вона не була, також означає, що людина може по-справжньому жити в теперішньому моменті. Схожа мета у стоїчної уважності — замість того, щоб бути повністю захопленою думкою або емоцією, людина здатна об’єктивно помічати їх наближення на відстані.

Така людина здатна залишатися в теперішньому моменті, на відміну від того, щоб загубитися в думках та почуттях. “Загубитися в думках” — це думати, не знаючи, що ти думаєш, перебувати в трохи сплячому стані. Цей стан може бути достатньо безпечним, у людини вистачає достатньо автоматичних реакцій, щоб жити, переходити дорогу на зелений, виховувати дітей, їсти тощо. Але життя проходить якось повз. 

На мій погляд, можна комбінувати різні техніки для того, щоб поліпшити усвідомленість. Хтось медитує, хтось “ходить перед Богом”, хтось просто частіше намагається зберігати фокус на тому, що робить тут і зараз. Чи потрібно вам медитувати для відчуття життя — вирішувати тільки вам. Медитацією може бути що завгодно, навіть, чашка кави по дорозі на роботу, коли ви не просто поглинаєте її, перебуваючі розумом десь далеко у думках про щось інше, а відчуваєте смак, запах, колір, звуки тощо.

Стоїчна практика уважності

Одна з практик, яку кожен з нас може виконувати постійно, пропонується різними стоїками. Це практика уважності, яка розвиває усвідомленість не гірше медитацій, але не потребує особливих умов та часу.

 🌕 Впродовж дня з нами щось відбувається. І будь-яка подія — є відправною точкою для нашої реакції. Зазвичай ми реагуємо автоматично на основі емоцій, і сенс практики в тому, щоб зупинитися після відправної точки та дозволити розуму обрати власну інтерпретацію.

 ⏰ Наприклад, ви чекаєте співробітника, але він не приходить у потрібний час. Фіксуємо цю ситуацію, як відправну точку. Можлива інтерпретація — він мене ігнорить. Якщо ми зразу приймемо її, то далі можемо зіпсувати стосунки або просто сидіти похмуро та відчувати негатив. Але ми можемо обрати іншу інтерпретацію — людина втомилась, у неї якісь проблеми та інше. Інтерпретації ми зазвичай робимо на основі недостатніх даних. Так чому ми обираємо інтерпретації, які бентежать нас?

 ⏳ Якщо уявити це метафорично, то здійснюється щось об’єктивно нейтральне (не добре, не зле) і після цього розум видає історію з поганим кінцем. Але в наших силах обрати історію з добрим фіналом. Частий вибір добрих історій робить наше життя світлішим. Але навіть не це головний плюс. 

💡 Поступово ця практика стає звичкою уважності та переходить на всі інші сфери життя та взаємодії з людьми та собою. Ви навчаєтесь помічати емоційні імпульси всередині себе і навчаєтесь опановувати себе.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...