Розумна повсякденність

Протягом дня ми робимо багато автоматичних речей. Якщо увечері загадати, як пройшов день, то ми побачимо, що наша поведінка — це суцільні реакції. Хтось щось сказав — ми відповіли, десь якась потреба — ми прийняли рішення. Ми реагуємо швидко, автоматично і часто не до кінця усвідомлюючи наслідки та кінцеву мету.

Часто можна зустріти думку, що це нормально, але все ж таки треба бути більш усвідомленим. У цьому є певний сенс, але якщо ми постійно будемо обмірковувати наші дії та слова, то це може суттєво гальмувати ритм життя.

дівчина в місті

Хоча в цьому теж щось є, стоїки пропонують дещо іншу модель. Мова йде про певні принципи, рамки, які людина встановлює себе та усвідомлює саме їх. А потім вже на базі цих принципів діє. Це певні стандарти, які треба встановити собі, а поті не поступатися ними.

«От так судять про речі та зважують їх, коли мірки вже приготовлені. І заняття філософією полягає в тому, щоб розглядати та встановлювати мірки, а вже користуватися пізнаними — це справа доброчесної людини». (Епіктет. Розмови. 2.11.23–25)

Стандарти дозволять не просто хотіти щось зробити, а діяти. Вони позбавляють від роздумів, наприклад, “я хочу бути доброю людиною”, а дають змогу діяти вже зараз, як добра людина.

Звісно періодично слід зупинятися і нагадувати собі про ці стандарти.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...