Не скаржитись, а дякувати

вдячність

Одна з найсильніших стоїчних ідей, яку іноді несвідомо практикують багато успішних людей — це бачити в негараздах поштовх для розвитку.

Справжній стоїк не скаржиться на негаразди, а вирішує використати їх, щоб тренуватися бути кращим.

Це позиція воїна-філософа. Щось схоже було й у японських самураїв. В їх книзі “Хагакуре” є такі слова: 

“Потрапивши під дощ, ти можеш винести з цього корисний урок. Якщо дощ починається несподівано, ти не хочеш намокнути та тому біжиш вулицею до свого будинку. Але, добігши до будинку, ти помічаєш, що все одно промок. Якщо ж ти з самого початку вирішиш не прискорювати крок, ти промокнеш, але зате не будеш метушитися. Так само потрібно діяти в інших схожих обставинах”.

У той час як інші люди сприймають важкі обставини, як щось погане, як те, що заважає їм досягти своїх цілей, ви визнаєте можливість для зростання, бачите можливість там, де вони бачать зло. Боретесь не з обставинами, які не маєте можливості змінити, а знаходите зони власного росту в них.

Колись я читав про одного християнина, якому дуже заважав пташиний спів. Він ніяк не міг заснути, поки не зрозумів (можливо, навіть, в розмові з Ангелом — таке тоді траплялось значно частіше ніж зараз), що ці птахи насправді не заважали йому, а допомогали. Вони з Божої ласки стали для нього вчителями смирення та терпіння — важливих чеснот в християнстві. Ця зміна погляду дозволила йому спати спокійно, причому з вдячністю.

Коли вас щось дратує або є для вас причиною нещастя, спробуйте подивитись на це з вдячністю. Подумати — за що я можу тут подякувати? Це покаже вашу зону росту, те, над чим можна працювати й розвивати.

Наостанок ще одна чудова цитата з іншої традиції суфійського поета Румі:

“Рана — це місце, через яке у вас входить світло”. 

Як ви її розумієте або відчуваєте?


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...