Мудрість

мудрість в стоїцизмі

Мудрість — одна з чотирьох стоїчних чеснот. Коли ми кажемо, що людина мудра, то можемо мати трохи перебільшені асоціації. 

У казках та фільмах мудрець — це старець з сивою бородою, який говорить загадковими фразами.

У вас може бути інший образ мудрої людини. Але подивимось, як бачили мудру людину стоїки.

1️⃣ По-перше, “мудрець” — це ідеал. Ніхто зі стоїків себе не вважав мудрим, тому що у нашій справі важливе прагнення до цього стану. Це схоже зі святістю в християнстві, де також назвати себе святим — це гординя, але намагатися їм бути — мета.

«Той, хто шукає мудрості, є мудрою людиною; божевільний той, хто думає, що знайшов це» — роз’яснює Сенека.

2️⃣ По-друге, мудрість треба відрізняти від інтелекту або ерудиції. Головна особливість мудрої людини — це вміння відрізняти добро від зла, бачити наслідки трохи далі, ніж звичайні люди.

3️⃣ По-третє, мудрість — це більше про стан душі, певний mind­set. 

Сенека пише:

«Зараз я поясню, як ти можеш розпізнати, що ти не мудрий. Мудра людина сповнена радості, весела і спокійна, безтурботна. Вона живе нарівні з богами. А тепер подивіться на себе: якщо ви ніколи не сумуєте, якщо жодна надія не тривожить ваш розум передчуттям майбутнього, якщо вдень і вночі стан вашого духу рівномірний і незмінний, пильний і задоволений собою, тоді ви досягли найвищої точки людського добра».

Звісно, це може бути й старець, а може звичайна людина поруч з вами, яка зрозуміла що до чого, але, навіть, сама про це не здогадується. А може здогадується, але багато про це не думає 🤷‍♂️

«Вчора я був розумним, тому хотів змінити світ. Сьогодні я мудрий, тому змінююсь сам». (Румі)


Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK та автора.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом 6 тижнів.

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

Вас може зацікавити...