Розподілити все

епіктет мудрість

Сьогодні дещо легковажними виглядають різні статті довоєнного часу про техніки боротьби зі стресом. Зараз все життя для багатьох людей — суцільний стрес. Для воїнів, переселенців, всіх, хто періодично чує звуки сирен та намагається працювати у сховищі. Сама думка про те, що довелось пережити кожному викликає стрес. Не кажучи вже про тих, хто зараз не стресує, а страждає, знаходячись у зоні бойових дій та гуманітарної катастрофи.

Стоїцизм пропонує певний спосіб мислення, щоб опанувати стрес. Епіктет писав, що головне завдання — визначити й розділити речі, щоб я міг чітко сказати собі, що зробити в моїх силах, а що ні. Нам непідвладне все те, що знаходиться поза нами, тілесне, зовнішній світ. Не самі ці речі, а лише наші уявлення про них роблять нас щасливими чи нещасними; але наші думки, прагнення, отже, і наше щастя підвладні нам.

Когнітивно-поведінковий терапевт Альберт Елліс визнавав Епіктета, як співрозробника його раціонально-емотивної поведінкової терапії (REBT), головної методики сучасного психологічного консультування.

У центральній доктрині Елліса вважається, що емоції є продуктом наших думок або пізнання. А думки діляться на раціональні та ірраціональні. Початок кінця для стресу — це зробити це розрізнення.

Чудова річ у «дихотомії контролю», як її називають стоїки — це відокремлення речей, які ми можемо контролювати, від того, що ми не можемо. Коли ви перестанете турбуватися за те, що вам не підвладно, у вас з’явиться більше часу та енергії, щоб присвятити їх тому, на що ви можете вплинути.

Чи можемо мі вплинути на те, щоб закінчилась війна? Чи можемо зупинити владу нашого ворога? Чи можемо зробити так, щоб їх зброя не вбивала? Все це — зовнішнє, що не під нашою владою. Але воно викликає емоції гніву, злості, безпорадності, болю, жаху. Відкинути це, як непотрібне і зосередитись на тому, що в нашій владі — ось шлях виходу. На допомозі іншим, на тому, щоб робити своє діло ще краще, ще наполегливіше, де б ви не були — на фронті чи у тилу.

Як писав Марк Аврелій: «Сьогодні я позбувся тривоги. Або ні, я відкинув це, тому що воно було всередині мене, у моєму власному сприйнятті, а не зовні».

Стоїцизм — це філософія дії, а не розмірковувань. Відкидаємо непотрібне і зосереджуємось на дії!

 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...