Про тривогу та час
Тривозі присвячені тисячі книг, статей та відео. Багато людей намагаються позбутися цього почуття і шукають психологічні рецепти та практики.
Тривога — це супутник людського буття. Звичайно, я зараз пишу не про клінічну тривогу, що є хворобливим станом психіки, а про звичайні хвилювання. Вони є у кожного і завжди будуть, тому що пов’язані з розумінням втраченого часу.
Загалом, хвилювання за час, як психічний процес можна звести до однієї з двох речей: хвилювання про майбутнє або роздуми про минуле.
Як стоїк, ви можете використовувати тут розуміння, що обидва стани нам вже не належать, тому мають бути байдужими. Або ви можете підсилити цю думку, через усвідомлення справжньої причини хвилювання.
Усі ці реальні занепокоєння походять від одного глобального занепокоєння, яке постійно створює рамки для нашого минулого та майбутнього — страху, що час минає. Це постійне цокання годинника у нашій свідомості, що нагадує про межу того, що можна встигнути за життя.
Звичайна людина не любить про це думати, пригнічує це розуміння. Але чи можна сховати те, що на виду? Чи можна заперечити природний хід подій, що завершується смертю? Від того, що ми біжимо від цієї думки, смерть не зникає.
Сенека пише:
“Як водяний годинник робить порожнім не остання крапля, а вся вода, що витекла раніше, так і остання година, в яку ми перестаємо існувати, не складає смерті, а лише завершує її: в цю годину ми прийшли до неї, а йшли ми довго”.
Він нагадує, що наш шлях до смерті починається не в останню годину, а триває все життя. І пояснює, що важливий не час, а якість життя, а відведеного часу завжди буде замало.
“Всі піклуються не про те, чи правильно живуть, а про те, чи довго проживуть; між тим, жити правильно – це всім доступно, жити довго – нікому”.
Тому стоїки практикували memento mori, щоб нагадувати собі про важливість діяти тут і зараз.
Тривога — не завжди те, з чим потрібно боротися, і смерть не є ворогом. Навпаки, тривога є природною частиною життя, і це нормально, якщо іноді її буває багато. Стоїцизм дає важливі інструменти для дій у житті, але реальність людського стану іноді перемагатиме — і це теж нормально.
Ми не можемо повністю звільнитися від дії часу, але ми можемо зберегти енергію, підійшовши до цього по-іншому. Живучи з цим замість того, щоб боротися.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!