«Палац розуму» і «внутрішня цитадель» — чи потрібна стоїкам медитація?

медитація

Сучасний стоїцизм намагається знайти допоміжні практики в інших традиціях, якщо вони не суперечать базовим поглядам. Стаття Мередіт Кунц була опублікована в журналі The Sto­ic Gym і присвячена можливості медитації для стоїків.

У серіалі BBC про Шерлока Холмса відомий детектив відходить у свій «розумовий палац», коли йому потрібно розв’язати складну проблему. Туди Холмс відступає, щоб використати власну здатність мозку думати більш ясно. Там його зосереджений мозок допомагає йому розплутувати найзаплутаніші злочини.

Паралельну концепцію мав Марк Аврелій з його «внутрішньою цитаделлю». Вчений П’єр Хадо зробив цю ідею центром книги про Марка Аврелія. У такому тлумаченні розум може служити фортецею свободи та внутрішньої сили. 

Медитації були наріжним каменем духовних вправ, за допомогою яких Марк Аврелій прагнув жити за принципами стоїків і досягти відчуття звільнення від повсякденних бід, що мучать більшість людей.

Палац розуму і внутрішня цитадель мають щось спільне: це ресурси всередині себе, до яких ми можемо звернутися за інтелектом, рефлексією та спокоєм. Вони у місці, що пропонує набагато більше спокою, ніж будь-яка відпустка на чужині. І якщо ми маємо можливість отримати час і пропускну здатність для входу в ці простори, вони можуть допомогти нам вирішити, або хоча б краще зрозуміти наші проблеми.

Епідемія стресу і відчуження

Одна з найпоширеніших сучасних проблем, там, де я живу, у Кремнієвій долині — це проблема епідемії стресу та відчуження. Вона посилюється божевільно-напруженим графіком для багатьох людей, яких я знаю, які працюють в технологічній сфері, і ця робота ніколи не закінчується, йде до глибокої ночі.

Це також спостерігається і для інших спеціалістів, які намагаються утримати кілька робіт, просто щоб звести кінці з кінцями в нашому дуже дорогому регіоні. Навіть наші студенти дуже напружені та перевантажені. 

Ми не маємо багато часу для внутрішньої цитаделі.

Шлях медитації

Один із можливих способів наблизитися до Цитаделі — медитація. Можливо в додаток до роздумів/медитації, як у Марка Аврелія з веденням свого щоденника, ми можемо практикувати сидячу, мовчазну медитацію. 

На основі підходів, що розвивалися протягом століть у навколишніх культурах світу, сидяча медитація отримала популярність в США та інших країнах. 

Люди, охоплені стресом і втомою масово використовують програми для медитації на смартфонах. Але багато хто виявляє, що це не працює. Програми насправді не можуть замінити вчителя — людину, яка вказує шлях і відповідає на питання. 

Тому я вирішила поглинути більше в медитацію цієї осені на майстер-класі вчителя та письменника Лайта Воткінса

Декілька нюансів

Я хотіла б поділитися декількома моментами, що резонували з моїм внутрішнім стоїком. Не хвилюйтеся, коли сідаєте медитувати. Не намагайтеся “зосередитися” на речах — особливо на своїх очікуваннях. Підтримка спини — це добре; влаштуйтеся зручно і дихайте нормально. Проводьте 20 хвилин двічі на день сидячи в медитації відновлюючи своє тіло. 

Це вчення нагадує мені про стоїчну концепцію ігнорування того, що поза нашою владою, і зосередження на тому, що нам підвладне. 

Дійсно, ставлення нашого розуму — це найголовніше на чому зосереджені всі стоїки. У вас буде багато думок, які промайнуть в голові, поки ви сидите, і це нормально. Суть в тому, щоб відпочити та розслабити свій розум, і заглибитися в тишу всередині. Не турбуйтеся про думки — вони як ваші друзі. Думки схожі на ваших друзів, які зупинилися, щоб привітатися. Думки приходять і йдуть (не забувайте ставити під сумнів свої враження, по-стоїчному!).

Справа не в тому, щоб робити медитацію “правильно” або “краще” ніж хтось інший, і не в тому, щоб показати, що ви медитуєте. Йдеться про відновлення стійкості та спокою шляхом відпочинку вашого мозку. Це добре узгоджується зі стоїчним духом не зосереджуватися на тому, що інші думають про нас або не створювати непотрібних змагань за будь-який статус.

Це працює з часом. З досвіду Лайта Воткінса, на це зазвичай потрібно 5 років щоденної медитації, щоб відчути більше внутрішнього спокою і стійкості до стресу.

Виділення часу, необхідного для медитації може бути складним у нашій культурі перевтоми та миттєвого задоволення. Але, як відомо всім стоїкам, перенавчання розуму до менш реактивного стану вимагає тривалого періоду перевиховання. Я відчула це на собі з моїм стоїчним самонавчанням. Мені знадобилося кілька років, щоб засвоїти давні стоїчні уроки (і навіть зараз я часто забуваю їх!).

Я залишила семінар, відчуваючи, що медитація є цінним способом роботи на шляху до досягнення внутрішньої цитаделі… і що роздуми та відпочинок є ключем до стійкого, збалансованого життя.

Переклад Сергія Коноплицького

 


Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK та автора.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом 6 тижнів.

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

Вас може зацікавити...