Фантазії та когнітивні фільтри
Здатність уявляти та фантазувати про щось — взагалі непогана річ, але коли ми забуваємо про те, що наші фантазії — це наш власний продукт, а не реальність, тоді починаються проблеми.
Звучить дивно, але в житті багато хто постійно домислює щось, чого не існує. І це призводить до когнітивних помилок, на кшталт читання думок та інших.
Ці помилки ще називаються когнітивними фільтрами. Основне призначення когнітивних фільтрів — спростити для нас процес сприйняття інформації. Це потрібно для того, щоб мозок кожного разу не витрачав енергію на аналіз навколишньої ситуації. Однак, когнітивні фільтри спираються на досвід, який у нас вже є, та часто обмежують наші погляди та поведінку. Річ у тому, що цей досвід може бути негативним або може призвести до негативу і мозок намагається превентивно розв’язати проблему, підкидуючи фантазійні варіанти.
Як мислити правильно, без зайвих фільтрів? Тут потрібна навичка уважності. І Марк Аврелій надає дуже практичну пораду у восьмій книзі “Роздумів”:
“Не кажи собі нічого, крім того, що міститься у попередніх уявленнях. Тобі передають, що хтось погано про тебе відгукується. Але про те, що завдяки цьому ти зазнаєш шкоди, тобі ніхто не повідомляє. Я бачу, що дитина хвора. Да бачу; але що вона у небезпеці, я не бачу. Отже, залишайся постійно в межах перших уявлень, нічого не придумуючи до них сам себе, і з тобою нічого не буде. Або ще краще, помисли, але як людина, яка знає все, що відбувається у світі”.
Простими словами, він каже, що спиратися потрібно тільки на вхідну інформацію із зовнішнього світу. Все інше — це наші припущення. Так, ми можемо використовувати їх для аналізу ситуації, але не повинні вмикати емоції, які визиває уява та фантазії. Як кажуть люди: “Понапридумувала собі щось” або “Не заганяйся”. Іноді дійсно мрії більш бентежать ніж реальність. Тому треба не забувати, що то всього лише мрії.
Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK на Patreon! Патрони отримують додаткові знання та контент.