Фантазії та когнітивні фільтри

мрії

Здатність уявляти та фантазувати про щось — взагалі непогана річ, але коли ми забуваємо про те, що наші фантазії — це наш власний продукт, а не реальність, тоді починаються проблеми.

Звучить дивно, але в житті багато хто постійно домислює щось, чого не існує. І це призводить до когнітивних помилок, на кшталт читання думок та інших.

Ці помилки ще називаються когнітивними фільтрами. Основне призначення когнітивних фільтрів — спростити для нас процес сприйняття інформації. Це потрібно для того, щоб мозок кожного разу не витрачав енергію на аналіз навколишньої ситуації. Однак, когнітивні фільтри спираються на досвід, який у нас вже є, та часто обмежують наші погляди та поведінку. Річ у тому, що цей досвід може бути негативним або може призвести до негативу і мозок намагається превентивно розв’язати проблему, підкидуючи фантазійні варіанти.

Як мислити правильно, без зайвих фільтрів? Тут потрібна навичка уважності. І Марк Аврелій надає дуже практичну пораду у восьмій книзі “Роздумів”:

“Не кажи собі нічого, крім того, що міститься у попередніх уявленнях. Тобі передають, що хтось погано про тебе відгукується. Але про те, що завдяки цьому ти зазнаєш шкоди, тобі ніхто не повідомляє. Я бачу, що дитина хвора. Да бачу; але що вона у небезпеці, я не бачу. Отже, залишайся постійно в межах перших уявлень, нічого не придумуючи до них сам себе, і з тобою нічого не буде. Або ще краще, помисли, але як людина, яка знає все, що відбувається у світі”.

Простими словами, він каже, що спиратися потрібно тільки на вхідну інформацію із зовнішнього світу. Все інше — це наші припущення. Так, ми можемо використовувати їх для аналізу ситуації, але не повинні вмикати емоції, які визиває уява та фантазії. Як кажуть люди: “Понапридумувала собі щось” або “Не заганяйся”. Іноді дійсно мрії більш бентежать ніж реальність. Тому треба не забувати, що то всього лише мрії. 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...