Емоційна регуляція у небезпечному світі

емоційна регуляція

Відчуття безпеки — одна з глибинних потреб людини. Скоріше за все вона виникає, як відповідь на наше усвідомлення власної смертності. Завдяки розвиненій свідомості люди розуміють, що живуть не вічно.

Це знання породжує віру, що шлях до безпеки лежить через встановлення більшого  контролю над навколишнім середовищем. Ця жага контролю простягається через всі форми людського буття та взаємодії з іншими — влада, сім’я, робота… Ми прагнемо створити середовище, в якому ми можемо бути впевнені щодо того, що станеться в майбутньому. 

Але світ непередбачуваний. Як каже відомий психотерапевт Шелдон Копп: «Контроль — це ілюзія». Відчуття контролю цілком ілюзорне, і ми прагнемо його лише для того, щоб створити відчуття безпеки. Так породжується віртуальний світ з глибоко придушеною тривогою.

Стоїчна концепція вибиває первісну основу цієї ілюзії. Memen­to mori — кажемо ми. Цей світ колись закінчиться разом за нами. А контролювати ми можемо лише власні думки та дії (дихотомія контролю).

І тут знаходиться вихід — емоційна регуляція. Не придушення емоцій, а спокійна взаємодія з ними та іншими імпульсами внутрішнього світу.

Що для цього потрібно? 

Як мінімум, почати з себе, з того, що ми контролюємо — думки та дії. Дії — це наша фізична активність, здоровий сон, нормальне харчування. Фізіологічні процеси тісно пов’язані з емоційним фоном. Емоції, до фіксації нашою свідомістю, проходять через наше тіло. І його стан дійсно впливає на інтенсивність наших відчуттів.

Друге, що є важливим — це практики, які розвивають нашу усвідомленість, розуміння, що ми не біжимо від життя, яким би воно не було хаотичним та непередбачуваним. Те, що працює з нашими думками.

Медитації, читання, прогулянки, молитви — все може бути практикою. 

Нм потрібен не хибний контроль над навколишнім світом, а тільки над собою. Впорядкований ум, спокійне спостереження за власними реакціями, та вміння бачити реальність.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...