Що визначає людину?

персона

Взаємини форми та змісту — предмет для роздумів у багатьох традиціях. У юнгіанській психології є поняття Персони — видимої частини особистості, що демонструється іншим. Через Персону людина заявляє себе світу, і це зазвичай маска, що соціально схвалюється. Однак, якщо людина надто багато вкладає в Персону, тоді у неї росте Тінь — те, що витісняється людиною у внутрішні глибини несвідомого, те, що не можна показувати суспільству. Занадто велика та сильна Тінь створює напругу, заважає розвитку та індивідуації особистості, і в аналітичній психології проводиться спеціальна робота з Тінню, щоб її зняти.

Очевидно, що зміст людини визначає не його Персона, яка конструюється. Епіктет писав, що людину визначає не його тіло чи зачіска, а здатність робити розумний вибір. Якщо вибір буде розумним, то людина теж буде розумною.

У книзі Чака Палагнюка “Бійцівський клуб” герой каже: “Ти — це не твоя робота. Ти — не кількість грошей у банку. Не твоя машина. Не вміст твого гаманця. Ти — не твої шмотки”.

Створюючи свій образ, легко переплутати реальність із ним. Все, що ви робите із собою, своїм тілом, зачіскою, одягом має сенс не саме у собі, а коли продиктоване розумним вибором. Якщо ви ходите до спортзалу, щоб бути здоровим, сильним та красивим – це розумний вибір. Якщо ви хочете справляти на когось враження накачаним торсом і витрачаєте час свого життя на цю мету — сумнівний вибір. Якщо для цього ви ще псуєте здоров’я, вживаючи анаболіки, то з погляду стоїків — у вас проблеми з раціональністю.

Тому, що важливим є не гарне тіло, а те, внаслідок якого вибору воно у вас з’явилося.


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...