Кола Гієрокла та стоїчний космополітизм
Гієрокл був філософом-стоїком у Стародавній Греції. На жаль, ми дуже мало знаємо про цю людину та її життя. Більша частина його робіт була втрачена. Однак у 1901 році були знайдені кілька фрагментів папірусу, і македонський писар Йоанн Стобеус переписав і зберіг деякі його роботи (написані близько 500 року нашої ери).
Найвідоміший із цих існуючих фрагментів містив концепцію, відому як Кола Гієрокла.

Гієрокл
Коротко, ідея цих кіл полягає в наступному.
Одного разу дитина розуміє, що рожева річ, яка махає перед її обличчям, насправді є її рукою. Потім ми досягаємо віку розуму, – імовірно, десь у чотирнадцять чи п’ятнадцять років, – починаємо думати про взаємини між нами та іншими людьми.
Для пояснення цього процесу стоїк Гієрокл використовував зображення концентричних кіл. Він писав, що найменше коло — це те, що включає індивіда; друге коло, яке оточує перше, містить найближчих кровних родичів; третє коло містить більш віддалених родичів, таких як бабусі, дідусі, дядьки та тітки; четверте коло містить родичів, що залишилися.
Кола продовжуються, поступово розширюючись, включаючи сусідів, потім членів одного племені, потім жителів того самого міста, поки, нарешті, кола не охоплять весь людський рід.
«Ойкейозис» (спорідненістю) — це спосіб, у який стоїк починає вводити інтереси людей у кожному з кіл у коло, яке містить себе, доки зрештою досконалий мудрець не подумає про інтереси всього людства як про свої власні.
Гієрокл вважав, що те, що приносить користь цілому, приносить користь і окремій людині. Для нього турбота про людство була турботою про нас самих. Це була одна з перших розповідей про справжнє космополітичне мислення. Як у відомій рекламі “щаслива родина — щаслива дитина”.
Космополітизм походить від грецького слова kosmopolites, що означає «громадяни світу». Космополітизм у стоїків наголошує на тому, що всі ми є частиною світової спільноти, яка вкорінена в розумі (логосі).
Кола нагадують нам про силу, яка охоплює все людство і всю планету заради кожного, включно з нами. Вони допомагають нам зміцнити ідею, що здатність до розуму долає розрив між нами та іншими.
Стоїцизм є соціальною концепцією, він зорієнтований на дію, на втілення чесноти справедливості у суспільстві, на емпатію. Наша мета як розумних людей — навчитися піклуватися про всіх людей у всіх цих колах. Активна дія у своїй спільноті та тиха медитація, наприклад медитація любові й доброти, адаптована з буддизму — два практичних втілення для розвитку Ойкейозису.
Якщо людина серйозно налаштована вести життя, яке повністю відповідає принципам стоїка, то вона повинна завжди їх послідовно застосовувати — і це має в себе соціальну відповідальність перед родиною, близькими, батьківщиною, планетою. Це відчиняє нові сенси у житті стоїка: від політичного до екологічного.
Як призивав Сенека: «Давайте розвивати нашу людяність».
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!