Парадокс вибору
Сучасне життя дає нам безліч варіантів у всіх сферах. Хочеш чомусь навчитися? Обирай купу курсів. Щось цікаве подивитися? На YouTube мільярди роликів, а ще тисячі серіалів, ТікТок та багато чого. Книжки? Та все, що завгодно! Шукаєш хобі, новий стиль, тату, друзів, роботу, спосіб життя, щось смачненьке… Все є!
Так, для чогось потрібне буде працювати, але щоб не казали, сучасна економічна модель у розвинутих країнах пропонує значно більше, ніж нашим попередникам.
Але тут є підводні каміння. Коли нам представлено так багато варіантів, нас паралізує нерішучість. Прокрастинація, неможливість зробити вибір, складнощі з визначенням в пріоритетах.
Розгубленість перед обличчям надто великого вибору робить людей пасивними. Відбирає у них енергію, необхідну для активної дії, — пише американський психолог і професор соціальної теорії Баррі Шварц у своїй книзі «Парадокс вибору» і стверджує, що на практиці великий вибір збиває з пантелику.
У правому нижньому кутку ви можете обрати титри українською мовою.
Наш мозок приголомшений, коли подається так багато інформації. Оскільки зробити вибір так важко, вибір за замовчуванням – це зберегти статус-кво.
Це одна з основних проблем, з якими ми стикаємося в повсякденному житті. Маючи таку кількість варіантів, ми не беремо на себе жодного шляху. Ми або відкладаємо прийняття рішення, або виконуємо кілька видів діяльності одночасно. В результаті ми ніколи не досягаємо успіху ні в чому.
Наприклад, з початку війни різні освітні проєкти відкрили безплатний доступ до своїх курсів українцям. Багато хто з нас, радісно зареєструвався відразу на декілька. Але не всі завершили хоча б один.
Я спілкуюсь з різними підприємцями та деякі зізнаються, що їм дуже заважає достатньо легка можливість розпочинати нові проєкти, не досягнувши певного рівня в старих. Надто спокусливі можливості весь час.
Стоїки наголошували на необхідності цілеспрямованих дій. Ми повинні подбати про те, щоб не просто реагувати на наші обставини, а жити сфокусовано.
Головний шлях повинен бути визначеним, а інші тропи нехай залишаються, як поле для цікавості. Кожен раз робити другорядну дорогу головною — це достатньо ризикований шлях, бо можна залишитись на місці.
Як гарно з цього приводу зазначив Сенека:
«Якщо людина не знає, до якого порту вона пливе, ніякий вітер не сприятливий».
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!