Стоїцизм і стрес
Ми часто уявляємо стрес, як щось, що з нами відбувається. Тобто, це якась річ, точніше стан, який звалюється на нас зненацька або поступово приходить та охоплює.
У розмовах ми говоримо про себе в пасивній формі: “щось зі мною не так”, “це сильніше за мене”, “ця робота викликає стрес”, “цей начальник напружує”, “немитий посуд бісить”.
Насправді все це — стресові фактори. Але чи викликають вони стрес чи ні — залежить від нас, від дисципліни нашого розуму та сприйняття. Так зараз кажуть сучасні психологи, і так завжди говорили стоїки.
Причина стресу
Справжня причина стресу — сприйняття. Це пояснює просту річ, що однакові фактори в одного викликають стрес, а в інших людей нічого не викликають.
Коли наше сприйняття не відповідає нашим очікуванням, ми відчуваємо стрес. Можливість зупинити стрес — це питання тренування вашого сприйняття.
Сенека казав: “У вас є влада над своїм розумом, а не над подіями, усвідомте це, і ви знайдете сили”.
Хтось може подумати, що в житті стародавніх стоїків стресу було менше. Це не так.
Засновник стоїцизму Зенон втратив все під час корабельної аварії. Сенека мав проблеми зі здоров’ям, був засланий, працював при дворі кровожерного Нерона, який потім наказав йому вчинити самогубство. Правління римського імператора Марка Аврелія включало чуму, проблеми зі здоров’ям, війни, повені, банкрутство та сімейні проблеми. Улюблений філософ Марка Епіктет пережив тридцять років рабства, господар зламав йому ногу і він усе життя шкутильгав.
Концепцію дисципліни сприйняття придумали не якісь кабінетні вчені, які “пороху не нюхали”. Ці люди жили у постійно стресовій атмосфері того часу.
Але чи страждати через це? Перебувати у стресі, бо є стрес? Ще чого! Стрес та страждання не повинні бути пов’язані. Це революційний переворот у свідомості для деяких людей, тому що ми навчені певних реакцій із дитинства. Але це хибна реакція, бо наша природа — це розум, і ми здатні змінювати все навколо себе завдяки розуму.
Стрес може бути фактом, частиною життя. Але відчувати стрес — це вибір, вважають стоїки.
Дихотомія контролю
Епіктет писав: «Головне завдання в житті таке: визначити та розділити речі, щоб я міг чітко сказати собі, які зовнішні непідконтрольні мені, а які стосуються вибору, який я насправді контролюю».
Раціонально-емотивна поведінкова терапія — одна із сучасних та дуже ефективних методик консультування. Багато в чому її засновник спирався на стоїцизм.
Центральна доктрина цієї терапії у тому, що емоції є продуктом наших думок. А думки поділяються на раціональні та ірраціональні. І спочатку треба зробити це розмежування.
Потім включити «дихотомію контролю», як її називали стоїки, щоб відокремити речі, які ми можемо контролювати, від тих, що не можемо.
Коли ви перестанете турбуватися про те, що вам не підвладне, у вас з’явиться більше часу та енергії, щоб присвятити їх тому, на що ви можете вплинути.
Далі ви можете будувати стратегію роботи зі стресом. Наприклад, ваш стрес від надмірного робочого навантаження. Чи могли б ви встановити більш ефективну систему роботи та відпочинку? Чи могли б ви правильніше розставляти пріоритети? Змінити роботу? Домовитись із керівництвом про інший час роботи? Може попросити когось про допомогу? Зменшити навантаження?
Стрес стає хронічним і виснажливим, коли він затягується та супроводжується бездіяльністю. Коли ми просто чекаємо, що воно якось розчиниться.
Але ж ми творчі, розумні та винахідливі люди. Стоїцизм — це філософія дії. Потрібно вжити заходів, усунути непотрібний стрес, зайві заворушення правильними діями.
Що робити, якщо стрес викликають ірраціональні імпульси, складні почуття та інше. Тут той самий принцип. Але треба більше впізнати себе, прийняти щось, що може бути сильнішим за вас, можливо на цей період життя. Але це тонша психологічна робота, яку краще проводити з психологом.
Окуляри сприйняття
Колись я читав інтерв’ю автора відомої книги «Як думати як римський імператор: стоїчна філософія Марка Аврелія» Дональда Робертсона, когнітивно-поведінкового психотерапевта, історика та стоїка.
Там він наводив цитату Епіктета, який сказав: «Нас засмучують не речі, а наші думки про речі».
Уявіть, що ви носите кольорові окуляри.
Якщо ви вірите, що світ справді рожевий чи темний (похмурий) крізь лінзи перед вашими очима — це як злиття ваших переконань із реальністю.
Усвідомлення того, що світ насправді не такого кольору, а це лише окуляри, схоже на когнітивне дистанціювання, — це психологічна техніка, яка прийшла у психологію зі стоїцизму.
Марк Аврелій називає когнітивне дистанціювання «відділенням» наших суджень від зовнішніх подій. Мета техніки в тому, щоб пригальмувати оцінні міркування, спровоковані імпульсами.
Спробуйте наступного разу, коли ви відчуєте стрес уявити, що ви окуляри. Пам’ятайте, що ви можете змінити колір, через який ви дивитеся. Ну або хоча б не забувайте, що цей колір постійно змінюється, залежно від свідомих та несвідомих причин.
У Марка Аврелія має гарний вислів про це: «Душа фарбується кольором думок».
Щоденник
Ще одна практика — це вести щоденник. До нас дійшли роздуми Марка Аврелія, Сенека теж вів щоденник.
“Коли світло прибрали та моя дружина замовкла, я розглядаю весь свій день і повертаюся до того, що зробив і сказав, нічого не приховуючи, нічого не пропускаючи повз”, — писав він.
Замість того, щоб дозволяти бурхливим думкам і страхам шуміти в голові, говорив Сенека, ви повинні «писати все, що спадає на думку».
Такі записи важливі для самовдосконалення та особистісного зростання.
Епіктет також заохочував учнів записувати думки та розмірковувати над вчинками щодня. Стоїк «стежить за собою, як за ворогом, що сидить у засідці», — говорив він.
Мене якось питали, як писати? Чи можна друкувати чи обов’язково писати на папері? Тому що деякі психологи радять писати рукою. На мою думку, сенс не в цьому. Писати можна хоч на телефоні, у нотатки.
Ще кілька рекомендацій:
- Знайти хобі
- Фізична активність
- Читання
- Не хвилюватися про думки інших стосовно себе
- Memento mori
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!