Розум і емоції
Завдяки помилковому сприйняттю своєї назви стоїцизм часто вважається філософією, яка зневажає емоції. Семантично це слово близько до “стояти”, “стійкість”, але походження має зовсім не від цього, а від розписної стої, де засновник стоїцизму, Зенон із Кітіона, вперше виступив як вчитель.
Так ось, стосовно нехтування емоціями — це теж не зовсім вірно. Насправді емоційне опановування бурхливими пристрастями — гнівом, хтивістю, сильним бажанням, страхом чи стражданням — необхідно для того, щоб жити добре.
Чому? Тому що ці стани розуму руйнують наше щастя і можуть призвести до руйнівних кривд. Але емоції є важливою частиною людського життя, і іноді вони спонукають нас до дій, необхідних для створення позитивних змін.
Емоційні реакції можна вважати «судженнями», які випливають із глибоких біологічних спогадів або інстинктів. Також емоції можуть виникати через наші думки. Деякі емоції добрі, як-то радість, побажання доброї волі, бадьорості, плекання, турбота, навіть благоговіння.
Як казав Ніцше:
«Треба триматися за серце; бо якщо відпустити, то скоро втратиш контроль над головою».
Опановування емоціями не теж саме, що їх пригнічення. Стоїк працює в напрямку рівноваги, як стану, що врівноважує наш розум і наші почуття.
Робить він це за допомогою правильних суджень та певних технік стоїчної уважності. Головна ідея полягає в тому, щоб бути уважним до свого внутрішнього стану і розрізняти звідки йде емоційна хвиля — якщо від певних думок, тоді можна опрацювати їх за допомогою дихотомії контролю. Якщо ж це щось несвідоме, тоді прийняти це, бо так працює наша природа, інстинкти, гормони та інше, що ми не контролюємо.
Марк Аврелій пише:
“Сьогодні мені вдалося уникнути тривожного стану. Або, краще сказати, сьогодні я відмовився від тривоги, бо зовні її не було, а лише всередині, у моєму сприйнятті».
У цьому фрагменті важливим є навіть не приклад емоційного контролю, якого можна досягти, а сам підхід. Неправильним є бігати від емоцій або пригнічувати їх. Правильний підхід у мужності роздивитися їх всередині себе. Щось тебе хвилює? Проаналізуй себе, не відкидай того, що страшить, що бентежить. Зрозумій звідки воно — зовні або всередині?
Від себе додам, що якщо несвідомих імпульсів багато, можна спробувати певні практики роботи з Тінню, наприклад і знизити тиск несвідомого. Хоча це практики не стоїцизму, я вважаю, що ми можемо використовувати їх, якщо вони допомагають і не суперечать базовим принципам.
“Коли через обставини порушується рівновага духу, віднови самовладання якнайшвидше і не залишайся в пригніченому настрої занадто довго, інакше тобі вже не можна буде нічим допомогти. Звичка відновлювати гармонію вдосконалить тебе”, — писав Марк Аврелій. Іноді потрібна мужність, щоб опанувати себе, але кожен такий крок посилює твої чесноти, тренує ту саму мужність.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!