Стоїчна практика ведення щоденника

Вести щоденник

Думки одного з трьох стовпів стоїцизму Марка Аврелія були викладені ним у власному щоденнику і не передбачали публікації. Тільки потім світ дізнався про “Роздуми” або “Медитації” та їх автора, його рефлексії та стиль життя, відображені в цьому творі.

Щоденники вели Андрій Тарковський, Франц Кафка, Вінсент Ван Гог, Оскар Уайльд, Генрі Девід Торо, Вірджинія Вулф, Джон Стейнбек, Бен Франклін, майже всі відомі письменники.

Тож не дивно, що в сучасному стоїцизмі ведення щоденника вважається корисною практикою.

Для чого вести щоденник?

Вочевидь, причини для упорядкування власних думок у кожного свої. Перелічимо декілька найбільш поширених:

  1. Щоденник дозволяє пригальмувати швидку обробку інформації, характерну для буденного аналізу та повільніше розглянути проблему, задачу, ситуацію або подію з різних кутів. 
  2. Щоденник — це можливість вербалізувати для себе емоції та почуття, зробити їх більш зрозумілими. 
  3. Дослідження Кембриджського університету виявило, що ведення щоденника допомагає покращити самопочуття після травматичних і стресових подій. 
  4. Щоденник — це фіксація подій та нового досвіду. Розмірковування над новим досвідом — це отримання від нього користі. Ми так робимо його свідомим та беремо певні уроки.
  5. Є дослідження, що свідчать про покращення когнітивних та комунікаційних навичок у тих, хто веде щоденник.

Як вести щоденник?

Зі стоїчної точки зору, ведення щоденника є не стільки розвагою, скільки вправою. Для того, щоб вона була корисною слід виконувати її постійно.

«Вести щоденник — це найсправжніша розвага у світі й найприємніша”, — писав Марк Твен. Тому ця вправа може бути дуже приємною і корисною водночас.

Для деяких людей, які багато думають, ведення щоденника може бути майже необхідністю. І коли вони відкривають для себе цю звичку, то потім їх вже не зупинити.

Тім Ферріс каже про свою щоденну звичку вести щоденник так: «Я не веду щоденник, щоб «бути продуктивним». Я роблю це не для того, щоб знайти чудові ідеї чи записати текст, який потім можу опублікувати. Сторінки призначені не для когось, крім мене… Я просто закриваю свій мавпячий розум на папері, щоб я міг продовжувати свій довбаний день». 

В залежності від мети, ви можете обрати варіанти, що саме писати у щоденник:

  • фіксувати події дня;
  • аналізувати власні почуття та емоції;
  • підтримувати себе на шляху до цілей;
  • оцінювати свій стан (психологічний, фізичний);
  • занотувати цікаві речення, думки інших;
  • позбавлятися впливу негативних думок, поганого минулого, тощо.

Або ви можете робити все це зразу. Це ж ваш щоденник — ваш інтимний простір. Ваш співрозмовник і ваша книга.

Саме тому спеціальних правил не існує. Ви можете створити власний ритуал, писати вранці або перед сном, в блокноті або на комп’ютері чи смартфоні. Можете використовувати спеціальні програми чи обійтись без них. Головне, щоб у вас був цей час, який ви виділяєте для себе. 

Багатьох лякає ведення щоденника саме тим, що на це потрібен час. Але памятайте, що це золотий час, коли ви працюєте з собою, віддаєте вашу увагу не чужим думкам, невідомим людям в соцмережах, а собі.

Як почати?

Кожна звичка починається з маленьких кроків. Кожного разу перед вами буде чистий лист і не завжди у вас буде достатньо думок або енергії, щоб перенести на нього щось важливе. Напишіть одне речення, якщо вам складно. Намалюйте щось. Опишіть події, які були в цей день. Розкажіть про свій стан і подумайте чому він такий. Подумайте, про власні цілі та напишіть, що заважає досягти їх. Напишіть, про що ви зараз думаєте.

Мій батько вів щоденник у формі невеличких оповідань про свій день. Він писав не кожного дня, але деякі дні займали понад дві сторінки тексту. Колись я побачив щоденник його брата, мого дяді. Він писав кожен день. 3–4 строки тексту, сухе викладання подій, без аналізу дрібним почерком.

Немає правильного способу вести щоденник. Є тільки ваш спосіб ведення щоденника.

«Я переглядаю весь свій день і повертаюся до того, що я зробив і сказав, нічого від себе не приховуючи, нічого не пропускаючи», — цей метод належить Сенеці. Зазвичай він писав вечорами, коли всі вже лягали спати.

Спробуйте і ви сьогодні перед сном накидати пару строк. 


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...