Перешкоди — як виклики

перешкоди стоїцизм

Будь-який розвиток чи досягнення пов’язані з перешкодами, випробуваннями або болем. Це схоже на певний закон життя — тактично треба з чимось впоратись, щоб виграти стратегічно.

Починається все з народження, коли з дуже комфортного середовища ми опиняємось хтозна-де, але через невеликий час ми адаптуємось і починаємо жити у великому світі з різними можливостями. Потім нам треба навчатися, це також пов’язано з перешкодами. Далі, якщо хочемо нормальну роботу, треба ворушитись. Якщо хочемо нормальне відношення для себе — захищати власні кордони, відмовлятися від поганих людей навколо себе. Якщо хочемо гарне здоров’я та фігуру — відмовлятися від поганих звичок у харчуванні, примушувати себе до тренувань. Хочемо нормальні стосунки та самоповагу — відмовлятися від спокус, бути надійною людиною. І так далі. Все життя — це боротьба. Але є нюанс.

Якщо для будь-яких досягнень і розвитку нам потрібно переходити через певний негатив і нічого тут змінити не можна, то мудро буде не боротися з законами життя, а змінити власне сприйняття до них. Позбавити ці перешкоди негативного значення. Додати їм власної цінності. 

Саме так пропонують робити стоїки. У Епіктета є чудові слова, де він каже, що для кожного виклику пам’ятай про ресурси, які ти маєш всередині себе, щоб впоратися з ним. 

“Спровокований виглядом красивої людини, ти відкриєш в собі протилежну силу самообмеження. Зіткнувшись з болем, ви відкриєте в собі силу витримки. Якщо вас ображають, ви відкриєте в собі терпіння. З часом ви виростете до впевненості в тому, що немає жодного враження, на яке у вас не вистачило б моральних засобів терпіти”.

Виходить, що будь-яку ситуацію, будь-який виклик можна використати для того, щоб вправлятися в чеснотах і ставати кращою людиною. Потрібно лише постійно застосовувати чесноти й розум. 

Можна піти на крок далі, ніж просто прийняти все, що відбувається. Можна дійсно полюбити все, що відбувається. Це і є практикою Amor fati. Усвідомити, що все відбувається спеціально для вас. Для того, щоб ви стали краще і вправніше у чеснотах мужності, справедливості, поміркованості та мудрості. І ви отримуєте задоволення від цього, бо зміниться фокус вашої уваги з тимчасових результатів або задоволень на цінності, чесноти та саморозвиток.

Тепер перешкоди — це виклики, шлях самопізнання, перевірки себе та розвитку. Вони роблять вас кращими. 

Коли ви стикаєтеся з важкою ситуацією, запитайте себе: “Як я можу застосувати розум і чесноту тут і зараз? Для якої чесноти, якого мого майбутнього це випробування?”


🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.

“Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.

📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!

Сергій Коноплицький

Засновник спільноти сучасного стоїцизму PSYSK.

You may also like...