Стоїчна фізика
Як відомо, стоїцизм складається з трьох великих розділів: фізики, логіки та етики. З етикою все більш-менш зрозуміло. Це той напрям, який завжди мав послідовників, розвивався і в Давній Греції й в Римі та набув у сучасному стоїцизмі особливої популярності як теорія та практика психологічної та ментальної самодопомоги.
З фізикою та логікою складніше. Повних оригінальних трактатів, написаних засновниками школи, не збереглося. В наш час підсумки, критику або цитати вивчають переважно спеціалісти, історики філософії, хоча деякі космологічні ідеї стоїцизму навіть мають статус сучасних космологічних моделей.
Наприклад, стоїки вважали, що світ вічний, але постійно змінюється, він народжується з вогню і повертається до вогню. Згідно з останніми теоріями квантової механіки та загальної теорії відносності, Всесвіт, відзначений повторюваними циклами народження вогню та відродження, цілком можливий. І конформна циклічна космологія (conformal cyclic cosmology або CCC), в рамках загальної теорії відносності, висунута фізиками Роджером Пенроузом і Ваагном Гурзадяном, вважає, що всесвіт проходить через нескінченні цикли, де в кожному попередньому циклі (еоні) час у майбутньому прагне до нескінченності, що виявляється сингулярністю великого вибуху для наступного. Передбачається, що маси всіх частинок Всесвіту з часом постійно і неухильно зменшуються до нуля.
Взагалі, у стоїчній фізиці є багато оригінальних ідей, але описати їх всі простою мовою в межах однієї статті важко. Водночас розуміти певні засади фізики важливо, тому що етика грунтується на розумінні фізики. Наприклад, коли ми приймаємо ідею amor fati (любові до долі), то це тому, що погоджуємось, що всесвіт знаходиться під керівництвом великого розуму — логосу.
Тому нижче декілька базових принципів стоїчної фізики.
Ключові риси фізики стоїків
Стоїки вірили, що Всесвіт моністичний. Вони вважали, що Всесвіт — це одне ціле, цілісна та згуртована одиниця, усі частини якої взаємодіють між собою та мають спорідненість.
Стоїки вважали, що Всесвіт складається лише з матеріальної субстанції, і навіть абстрактні речі, як-от справедливість і мудрість — тілесні. Стоїки визнавали реальність таких речей, як порожнеча, простір і час, але вважали, що вони існують не самі по собі, а внаслідок існування матеріальних тіл.
Активний та пасивний принципи
На думку стоїків, Всесвіт підпадає під дію двох принципів: активний і пасивний. Активне начало діє на основі пасивного принципу, щоб побудувати світ і все в ньому. У результаті пасивне начало складає світ. Стоїки називають пасивне начало двома іменами: «матерія» і «субстанція».
Принципи постійні: вони не виникають і не зникають. Раціональний, активний принцип описується стоїками як бог, який є вічним і пронизує всю матерію, є «майстром» усіх речей.
Раціональний, активний принцип змішується з деякою матерією у формі розуму, який є «провідною частиною» душі людських істот.
Космос
Космос сферичний і оточений необмеженою порожнечею. З огляду на те, що його розмір змінний, існує потреба в місці, куди б космос міг розширюватися. Причина того, що розміри космосу змінюються, полягає в тому, що сам космос піддається періодичному утворенню та руйнуванню.
Стоїчна модель руйнування — це пожежа, і вони вважали, що всесвіт періодично згорає сам, перетворюючи все на вогонь.
Тіла, з яких складається світ, мають форму і підлягають породженню та руйнуванню. Чотири елементи світу, які визнають стоїки, це: вогонь (всі інші елементи породжені з нього), повітря, вода і земля.
Стоїки казали, що повітря та вогонь активні елементи, земля та вода — пасивні.
Пневма
У стоїчному всесвіті все складається з матерії та пневми.
Стоїки вважали, що діючим принципом всесвіту (або Бога) є творчий вогонь. Їх пізніші джерела описують активний принцип як пневму: це суміш повітря (рух) та вогню (тепло), яка є душею тварин, а також природи в цілому.
Космічна пневма, душа світу, також є божественною душею, яка пояснює зв’язок речей у Всесвіті.
Як сила, що структурує матерію, вона існує навіть у неживих об’єктах.
Логос
Логос (λόγος) описує основоположний принцип світу, природи чи космосу (κόσμος). Цей порядок керується розумом. Таким чином, логос розглядається як активна форма розуму, яка пронизує всесвіт і керує ним. Він є універсальною причиною.
Його можна розглядати як всеохоплюючий божественний принцип.
Ця ідея сходить до Геракліта. Хоча Геракліт не був стоїком, він ввів термін Логос. Для нього Логос був космічним законом, заснованим на розумі.
Мета мислителя-стоїка — зрозуміти універсальний принцип, який діє згідно з розумом (Логос).
Колись знайшов на Reddit чудову метафору: якби всесвіт (або природа) був комп’ютером, логос був би його операційною системою, а розум – мовою програмування.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!