Приймайте те, що відбувається
Часто наші страждання — це наш психологічний опір тому, що відбувається. Ми страждаємо, коли не згодні з реальністю, коли вона не відповідає нашій уяві про правильний світ. Я не кажу зараз про події, які можуть завдати фізичного болю, але внутрішні розлади виникають переважно від опору тому, що є.
Стоїки використовували метафору про «собаку, яка прив’язана до візка, що рухається»:
Мудра людина схожа на собаку, прив’язану до візка, що рухається, вона радісно біжить поруч і синхронно йде в ногу з ним, тоді як нерозумна людина схожа на собаку, яка буркотливо бореться з повідком, але все одно тягнеться поруч із візком.
Ми не можемо змінити те, що з нами відбувається в житті. Тому найрозумніше — прийняти, а не боротися з кожною дрібницею, що з нами трапляється. Ми як той собака, прив’язаний до воза: вільні лише стільки, наскільки довгим є повідець.
Марк Аврелій мав цікавий метод, щоб привести свою волю у гармонію з реальністю: він порівнює те, що з нами відбувається, з тим, що нам приписує лікар. Подібно до того, як ви приймаєте якісь ліки, коли вам скаже лікар, ми повинні сприймати зовнішні події такими, якими вони є, тому що вони, як ліки, допомагають нам.
Це для того, щоб трошки перепрошити свою ментальну програму і зрозуміти, що те, що відбувається з нами, то є за нас, а не проти нас. Навіть якщо ми не можемо це пояснити.
Всесвіт надзвичайно складний і неможливо сказати, добре чи погано щось відбувається. Бо ніколи не знаєш, які будуть наслідки тих чи інших негативних або позитивних подій. Тому має сенс сприймати все так, ніби це нам на користь. Це йде від фізики стоїків, які мали ідею Логосу, який пронизує весь Всесвіт і робить все гармонійним.
В християнстві, в посланнях апостола Павла є думка, що віруючим все йде на благо. У східних культурах також є подібні ідеї.
Ось, наприклад, історія китайського фермера від Алана Уоттса. Якщо ви знаєте англійську, подивіться відео, якщо ні, нижче ця історія українською.
Історія китайського фермера
Якось жив-був китайський фермер, кінь якого втік. Того ж вечора до нього зайшли сусіди висловити своє співчуття. Вони сказали: “Ми так засмучені тим, що твій кінь втік. Це таке нещастя.
Фермер сказав: “Можливо”.
Наступного дня до нього повернувся кінь, привівши з собою сім нових диких коней, і того ж вечора до нього знову прийшли сусіди й сказали: “О, яка удача. Тобі дуже пощастило. Тепер у тебе вісім коней!
На що фермер сказав: “Можливо”.
Наступного дня його син спробував об’їздити одного з диких коней, але впав і зламав ногу. Сусіди знову сказали: “О, яке нещастя, тобі так не пощастило”!
І фермер відповів: “Можливо”.
Наступного дня прийшли військові забирати молодих людей до армії, але не взяли сина через зламану ногу. Знову прийшли сусіди та сказали: “Яка удача!”
І фермер сказав: “Можливо”.
Висновок:
Все, що відбувається в природі — найскладніший взаємопов’язаний процес, і неможливо визначити, чи призведе те, що трапилося до доброго або поганого — тому що ніколи не можна знати наперед наслідки від удачі; і ніколи не можна знати наслідків від невдачі.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!