Зустріч зі стоїками Лондона
Цього місяця учасник нашої спільноти Влад відвідав з робочої поїздкою Лондон, де виділив час на те, щоб зустрітися з представниками стоїчної спільноти Великої Британії. Влад поділився своїми враженнями з нами. Публікуємо його невеличкий репортаж.
У першій половині грудня 2024 року перебував у запланованому службовому відрядженні у Великій Британії. Скориставшись цією можливістю, через «The Stoic Fellowship» і друзів, із якими листуюся, в Лондоні вдалося зустрітися з однодумцями-стоїками. Отож, зважаючи на деякі «джентельменські» домовленості, хочу поділитися своїми враженнями і думками про цю зустріч.
На березі Темзи – майже навпроти Біг Бену, розташований готель із гарною ресторацією. Саме тут ми з Лео (людиною, яка очолює спільноту з вивчення Марка Аврелія) зустрілися 10 грудня. Лео приїхав раніше. Коли ми привіталися, то він одразу сказав, що інші члени спільноти також зацікавлені в зустрічі. І от ми ще не встигли замовити чай, як нас уже було четверо!
Враховуючи те, що мені доволі складно спілкуватися англійською на філософські теми, я попросив зважати на це («keep in mind»), намагатися зрозуміти, що я хочу сказати та не бути строгими до тривалих пауз, доки я добираю правильне слово. Адже теми нашої розмови – глибокі, відповідно, лексика – доволі складна.
Зустріч тривала близько півтори години. Я ділився власним досвідом вивчення стоїцизму, а вони – власним. Дізнався, що їхня спільнота збирається раз на кілька тижнів, обговорює завчасно визначені абзаци «Медитацій» (що послідовно!). Приміром, цього місяця вони обговорюватимуть Книгу (розділ) 12.
І тут доречно пригадати кумедний випадок, що трапився під час спілкування: я покликався на певні абзаци різних книг Марка Аврелія, а вони, вислухавши мене, сказали: «Книга ж лише одна – це «Медитації» (у продажі також по передзамовленню є листи Марка Аврелія)!. І, щоби більше не плутатися з назвами частин, прийняли рішення називати їх розділами.
Трішки встигли обговорити Марка, Епіктета та Геракліта. Я поділився своїми конспектами, які вони перекладали через застосунки в телефоні. Звісно, сотні сторінок переглянути швидко неможливо, але мій підхід до вивчення філософії їм сподобався.
Лео запитав, чи відчуваю я, як мене змінило вивчення стоїцизму. Я взяв паузу на декілька секунд, поглянув у вікно на світло будинків навпроти, нічну Темзу й відповів: «Я можу бути суб’єктивним у своїй оцінці, та моя дружина сказала, що зміни сталися». Саме такий погляд мені здається правильним.
До цієї зустрічі я, звісно, готувався – занотував теми для спілкування, сформулював запитання, відповіді на які мали б збагатити мої знання. Однак про дещо я забув запитати, а про дещо просто не встиг. Та загалом усе вдалося! І я отримав задоволення. При цьому розумів, що, доклавши багато зусиль, аби організувати зустріч, я мав перебороти свою невпевненість через недостатній рівень володіння англійською мовою. Адже наше життя складається з маленьких подій і кожну надану життям можливість потрібно використовувати!
Хотілося б також розповісти ось про що. Під час службового відрядження від співрозмовників-англійців, які працюють в органах державної влади, я часто чув цитати Аристотеля – як стало відомо, філософії у закладах вищої освіти надають доволі вагоме значення.
Від себе за результатами зустрічі:
- потрібно прагнути «збирати» себе й бути цільним, планувати власне життя та бути за нього відповідальним («або розсипаємося, або збираємося до купи», М 6.10);
- «Я» – все, що у кожного з нас є, а не «остання буква алфавіту» й особисті кордони необхідно чітко визначити й забезпечувати їх дотримання.
🎁 Знайшли щось корисне для себе? Підтримайте PSYSK.
✅ “Практичний стоїцизм” — авторський курс з персональною підтримкою протягом місяця. Складається з 33 листів (7 відеолекцій, 6 практик та щоденні роздуми). Заглиблення у сучасний стоїцизм, налаштування світосприйняття та корисних звичок.
📖 Короткий та змістовний опис ключових ідей стоїцизму та деякі рекомендації про принципи мислення у скрутні часи в форматі PDF. Завантажуйте безплатно!